Posttraumatická stresová reakce

Symptomy

 • problémy s usínáním
 • depresivní nálada
 • emocionální rozvrat
 • katastrofické obrazy z minulosti
 • neschopnost koncentrovat se
 • vztahovačnost a nedůtklivost
 • záchvaty vzteku

Co je to?

Jedná se o úzkostnou poruchu, k jejímuž rozvoji dochází po nějaké silně traumatizující události jako je např. zneužití, autonehoda, působení fyzického násilí nebo smrt blízké osoby. Objevují se symptomy jako děsivé noční můry a vzpomínky na tragickou událost, nespavost, pocit viny, otupělost a deprese. Přesná příčina není zatím známa.

Jaký je vývoj nemoci?

Většinou se reakce vyvíjí ihned po prodělaném traumatu. Někdy se však reakce může vyvinout opožděně, někdy až s odstupem několika měsíců. Příznaky se mohou zlepšit během několika měsíců, ale mohou přetrvávat i několik let. Léčba je zpravidla nejvíc účinná, jestliže byla zahájena záhy po objevení příznaků.

Profylaxe a prevence

Po proběhlé stresové události je vhodné svěřit se do rukou psychologa, který vám v tíživé situaci pomůže. Důležitá je duševní hygiena a ventilování všech svých emocí, pocitů a trápení na venek. Tak je možné tuto situaci bez dalších následků překonat. Stresové reakce jsou velmi zátěžové situace pro organismus, proto dbejte na správnou výživu – vyváženou stravu, pitný režim. Doporučuje se také zvýšit příjem vitamínů a minerálů (vitaminy skupiny B, C, hořčík, koenzym Q10 a další). Pro klidný spánek se doporučuje pít bylinné čaje (např. meduňka, třezalka, kozlík lékařský, chmel), vhodná je také aromaterapie (např. levandule), masáže, jóga, meditace, horké koupele.

Léčba

 • psychoterapie
 • antidepresiva
 • další léčiva

Domácí léčení

Vyhledejte činnosti, které vám pomohou zbavit se stresu. Travte hodně času se svými blízkými a v případě potřeby se nestyďte vyhledat psychologickou pomoc.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud trpíte symptomy charakteristickými pro posttraumatickou stresovou poruchu. Vyhledejte lékaře okamžitě, jestliže máte sebevražedné myšlenky nebo nutkání ublížit sobě či jiné osobě.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být posttraumatická stresová porucha příčinou mých symptomů?
 2. Jaký typ léčby mi doporučujete?
 3. Jak dlouho budou mé symptomy přetrvávat?
 4. Potřebuji psychoterapii?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vás vyšetří a položí vám pár otázek ohledně aktuální situace.

Rizikové faktory

prožití traumatizující události; duševní onemocnění v anamnéze; odmítání psychologické podpory po prožití traumatizující události

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses