Porucha srdečního rytmu

Odborný název

Arytmie

Symptomy

mdoba, nevolnost, pocit na omdlení, bolest nebo diskomfort, únava, nepravidelné bušení srdce

Co je to?

Ke vzniku poruch srdečního rytmu (srdečních arytmií) dochází, jestliže elektrické impulzy, které zajišťují srdeční kontrakce, nepřichází pravidelně, tak jak se to děje za fyziologického stavu. Srdeční rytmus může být pomalejší, rychlejší anebo může být nepravidelný. Občasné nepravidelnosti v srdečním rytmu jsou zcela normální a bývají registrovány i u úplně zdravého srdce. Některé poruchy rytmu však mohou způsobit mnohé problémy jako jsou např. dušnost, bolest na hrudi nebo závratě. Nejčastější poruchou srdečního rytmu jsou fibrilace síní, při kterých se srdeční síně stahují nepravidelně a velmi rychle po sobě. To vede k nemožnosti srdce správně přečerpávat krev do srdečních komor. Jinou velmi závažnou poruchou srdečního rytmu je komorová fibrilace. V tomto případě jsou postiženy srdeční komory, které nejsou schopny normálního stahu, což vede k neschopnosti srdce přečerpat krev do tělního oběhu. Tento stav se upravuje defibrilací, která obnovuje pravidelnou srdeční akci. Komorová fibrilace je bez rychlého zdravotnického zásahu během pár minut fatální.

Jaký je vývoj nemoci?

Při podezření na arytmie je nutné provést kardiologické vyšetření, které odhalí, o jaký typ arytmie se jedná. Ne všechny arytmie vyžadují léčbu. Některé však mohou být pro život nebezpečné a pak je léčba nezbytná.

Profylaxe a prevence

Základní prevencí je zdravý životní styl - vhodné stravování, dostatek fyzické aktivity, dostatek spánku, omezení stresu, minimální příjem alkoholu a omezení kouření. Zakupte si také volně prodejné doplňky stravy obsahující hořčík a mangan. Velmi dobrý vliv na arytmie má také koenzym Q10 a rybí tuk. Z čajů se potom doporučuje hloh a kozinec.

Léčba

  • některé arytmie léčbu nevyžadují
  • antiarytmika
  • kardiostimulátor nebo implantovaný srdeční defibrilátor
  • srdeční ablace (odstranění srdeční tkáně, která vytváření nadbytečné vzruchy a způsobuje abnormální srdeční rytmus)

Domácí léčení

Terapie vážných arytmií se neobejde bez lékařské pomoci. V rámci domácího léčení je však třeba zmínit prevenci – i přestože je již arytmie diagnostikována, může být progrese v závažnější onemocnění zpomalena nebo zastavena, jestliže je dodržován zdravý životní styl – zdravá strava, dostatek pohybu, omezení alkoholu a kofeinu, vyvarování se stresu, zanechání kouření.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte lékaře, jestliže máte jakékoliv podezření, že trpíte arytmií. Projevem může být výrazný tlukot srdce nebo naopak velmi pomalý tlukot srdce, dále slabost, dušnost, závratě, bolesti na hrudi nebo mdloby.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Co je příčinou tohoto stavu?
  2. Je nutné užívat nějaké léky?
  3. Je nutné provést nějaké další vyšetření?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Pravděpodobně vás také pošle na další vyšetření jako je EKG, echokardiografie, CT srdce, MRi srdce, katetrizace srdce, test na nakloněné rovině nebo zátěžový test.

Rizikové faktory

onemocnění srdce; vysoký krevní tlak; cukrovka; obstrukční spánková apnoe; onemocnění štítné žlázy; obezita; elektrolytová nerovnováha; užívání některých léků; užívání některých potravinových doplňků; alkohol; kofein; nikotin

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses