K poranění mozku nejčastěji dochází v důsledku traumatu, které může být různé tíže. Při lehkém poranění mozku může dojít k bezproblémovému návratu do normálního života, při těžším poranění však může dojít ke vzniku trvalých následků, které mohou postiženou osobu omezovat v různých směrech. Mezi projevy poranění mozku patří např. ztráta vědomí, poruchy pozornosti, zraku, řeči, pohybu a dále změny nálady. Při závažném poranění může postižená osoba upadnout do komatu.
Obnova stavu po těžkém poranění mozku může mít různý průběh. Jestliže nešlo o poranění zcela zásadní a závažné, pak se stav upravuje do 6-ti měsíců. Některá zranění jsou však tak těžká, že již bývají přítomny trvalé následky – poruchy pozornosti, paměti, řeči, porozumění řeči, zraku, pohybu atd. a to v různém rozsahu. Záleží, jaká a jak velká část mozku byla poškozena.
Prevencí je vyhýbání se aktivitám, při kterých by mohlo docházet k závažnému poranění mozku (rizikové sporty, riziková povolání). Platí také, že malá ale častá poranění mozku (otřesy mozku) zvyšují riziko trvalého poškození mozku.
Pro lepší zotavení po poranění mozku se doporučuje dodržování lékařských doporučení a dostatek odpočinku.
Jestliže máte symptomy, které poukazují na poranění mozku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Lékař vás prohlédne a položí vám pár otázek. Také může požadovat vyšetření pomocí zobrazovacích metod (RTG, CT nebo MRI) pro zobrazení případných změn v mozku.
psychiatrické onemocnění – úzkost nebo deprese před zraněním