Podváha

Symptomy

Únava, svalová slabost, mdloby, oslabený imunitní systém, závratě, chudokrevnost, změny srdeční činnosti, změny dýchání, zažívací problémy, lámající se vlasy, suchá kůže, řídnutí kostí, zácpa, pocit chladu, vypadávání vlasů, poruchy menstruačního cyklu, nízký krevní tlak

Co je to?

Podváha je označení pro stav, kdy je tělesná hmotnost nižší, než je vhodné pro lidský organismus. Pro měření optimální tělesné hmotnosti se používá BMI (body mass index - index tělesné hmotnosti), který pokud je nižší než 18,5, pak se jedná o podváhu.  Poruchy příjmu potravy, problémy se štítnou žlázou, nedostatečná strava, intenzivní cvičení, alkoholismus, určité léky, deprese, a mnoho nemocí může vést k rozvoji podváhy. Podváha může vést k únavě, svalové slabosti, mdlobám nebo závratím, zažívacím potížím, vypadávání vlasů, suché kůži, řídnutí kostí, výpadkům menstruačního cyklu a dalším problémům. Těžká podváha může být život ohrožující.

Jaký je vývoj nemoci?

Pokud je vaše nízká hmotnost způsobená nějakým zdravotním problémem, pak správná léčba většinou povede k přibývání na váze. Pokud je podváha způsobena nesprávným stravováním nebo nedostatkem jídla, pak příjem vyvážené stravy s dostatkem kalorií může pomoci řešit tento problém. Pokud máte poruchy příjmu potravy, může být nutné nutriční a také psychologické poradenství, kde vám mohou pomoci s dosažením správné váhy. Dlouhodobá podváha může způsobit osteoporózu, srdeční a plicní problémy a v nejhorších případech i smrt.

Profylaxe a prevence

Prevencí je dostatečný příjem kalorií v podobě zdravé a vyvážené stravy.

Léčba

Léčba podváhy může zahrnovat:

  • Nahrazení chybějících živin v potravě
  • Léčba jakéhokoliv zdravotního stavu, který je příčinou problému
  • Antidepresiva
  • Psychoterapie
  • Výživové poradenství

Domácí léčení

Jezte zdravou a vyváženou stravu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud hubnete, aniž by jste se o to snažili. Také kontaktujte svého lékaře při vynechání menstruačního krvácení, pokud omdléváte nebo pokud vám vypadávají vlasy. Pokud jste omdlel, máte nepravidelný puls, máte záchvat nebo jiné závažné příznaky, volejte pohotovost.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Mám podváhu?
  2. Co je příčinou mé nízké hmotnosti?
  3. Potřebuji nějaká vyšetření?
  4. Jaké typy léčby potřebuji?
  5. Měl bych navštěvovat výživového poradce nebo psychoterapeuta?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař Vás vyšetří a položí vám pár otázek. Může také požadovat krevní odběry a další testy.

Rizikové faktory

Intenzivní cvičení, poruchy příjmu potravy, alkoholismus, deprese, vyšší věk, užívání některých léků, infekce, rakovina, onemocnění ledvin, problémy se štítnou žlázou, onemocnění srdce, onemocnění plic

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses