Hypeidrosis
nadměrné pocení, nepříjemný tělesný pach
K nadměrnému pocení dochází, jestliže došlo za vývoje k vytvoření hyperaktivním potním žlázám. Toto nadměrné pocení může začít již v dětství nebo až v dospělosti. Nadměrné pocení může být omezené na jednu oblast, např. na chodidla, dlaně, obličej nebo podpaží (primární fokální hyperhidróza). Nebo může být ovlivněno celé tělo (generalizované pocení). Nadměrné pocení může mít hluboký dopad na váš zdravotní stav a vaši práci, zejména dochází-li ke zvýšenému pocení na dlaních. Mokré oblečení a obuv od nadměrného pocení může být nepříjemné, trapné ale také finančně nákladné. Léky, speciální přípravky proti pocení, injekce botulotoxinu a elektromagnetická léčba může pomoci při nadměrném pocení. V závažných případech mohou lékaři doporučit chirurgické odstranění potních žláz.
Zpravidla se jedná o dědičné onemocnění, které se projeví již v dětství a pokud není léčeno, tak přetrvává.
Prevence není možná, není jasné, co je přesnou příčinou, ale významnou roli hraje pravděpodobně dědičnost.
Lékař může doporučit:
Tyto tipy domácí péče by vám mohli pomoci mírnit příznaky:
Pokud trpíte nadměrným pocením, poraďte se o této skutečnosti s lékařem. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud při pocení následuje bolest nebo tlak na hrudi nebo se výrazně zvyšuje tepová frekvence.
Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření a případně testy k diagnostice typu vašeho pocení. Gravimetrické měření na dlani nebo v podpaží může posoudit míru produkce potu. Škrob-jodový test hodnotí míru pocení v určité oblasti.
Endokrinní poruchy, neurologické problémy, užívání některých léčiv, rakovina, chronická infekce, kožní onemocnění, operace příušní žlázy, diabetes, hyperhidroza v rodinné anamnéze, těhotenství nebo menopauza, některé potraviny