Zápal plic

Odborný název

Pneumonie

Symptomy

kašel, bolest na hrudi, bolest hlavy, bolest v krku, dušnost, sípání, horečka, zimnice, zmatenost, únava

Co je to?

Zápal plic (neboli pneumonie) je infekční onemocnění plic způsobené nejčastěji bakteriemi nebo viry. Bakterie způsobují většinu případů zápalu plic u dospělých. Děti častěji trpí virovou pneumonií. Virus chřipky může také způsobit zápal plic a to zejména u starších osob. Vdechování jídla, žaludečních kyselin, toxických chemických látek, kouře, plísní nebo jiných látek, může také způsobit zápal plic. Zápal plic může být mírného rázu, ale může také být život ohrožující a může způsobit kašel, dušnost, sípání, bolest na hrudi, horečka a zimnici. Starší lidé, malé děti, osoby s oslabeným imunitním systémem a lidé s chronickými onemocněními jsou ve zvýšeném riziku rozvoje pozdních komplikací. Léčba pneumonie může zahrnovat odpočinek a domácí léčbu, ale může být také nutná hospitalizace, podání antibiotik a kyslíkové terapie a to v závislosti na závažnosti příznaků. Většina lidí se uzdraví zhruba za dva týdny. U rizikových skupin lidí je také možné podat vakcínu proti některým typům bakterií, které způsobují zápal plic.

Jaký je vývoj nemoci?

Pneumonie se obvykle rozvíjí poměrně rychle a je charakterizována kašlem, při kterém jsou vykšlávany žluté nebo hnědé hleny, objevuje se také vysoká horečka, zimnice, bolest na hrudi a dušnost. U starších lidí se může objevit také zmatenost nebo duševní změny. K rozvoji pneumonie může také docházet opožděně, např. několik dní nebo týdnů po nachlazení nebo jiném onemocnění s mírnými příznaky, zahrnující také suchý kašel. Většina lidí se zotaví doma do dvou týdnů. Lidé se závažnějšími příznaky mohou potřebovat hospitalizaci az účelem podání infúzí, antibiotik a dalších léků.

Profylaxe a prevence

U lidí starších 65 let, mladších 4 let nebo u lidí s oslabeným imunitním systémem či u chronicky nemocných lze doporučit vakcínu proti pneumokokovi, který je častým původcem zápalu plic. Dále dbejte na správné hygienické návyky, zejména pokud jsou okolo vás lidé, kteří jsou nemocní. Posilujte imunitní systém - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Léčba pneumonie může zahrnovat:

 • Antibiotika pro léčbu bakteriální pneumonie
 • Antivirotika
 • Oxygenoterapii

Domácí léčení

Zápal plic může být závažné onemocnění, proto je důležité nejprve vyhledat lékaře. Domácí péče může zahrnovat:

 • Dostatek odpočinku.
 • Vyhýbání se kouření.
 • Léky proti bolesti v případě potřeby. Děti a dospívající by neměly užívat aspirin, jehož užívání je spojeno se zvýšením rizika rozvoje Reyova syndromu.
 • Pití dostatku tekutin, zejména vhodné jsou bylinné čaje z černého bezu, lipového květu, kopřivy a proskurníku.
 • Proti kašli můžete zakoupit v lékárně volně prodejné sirupy na odkašlávání (např. Mucosolvan).
 • Vyzkoušet můžete také zábaly hrudníku.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte horečku a kašel a vykašláváte zelené, žluté nebo hnědé hleny, vyhledejte lékaře. Navštivte také lékaře, pokud se vaše příznaky nelepší nebo se naopak ještě zhoršují. Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud máte potíže s dýcháním, bolest na hrudi nebo jste zmatení.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může pneumonie být příčinou mých příznaků?
 2. Jedná seo nakažlivé onemocnění?
 3. Musím zůstat doma a nechodit do práce/školy?
 4. Co mohu udělat pro zmírnění příznaků?
 5. Potřebuji nějakou léčbu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Dále může požadovat odběry krve, RTG hrudníku a vyšetření vykašlaného hlenu.

Rizikové faktory

vyšší věk, žít v pečovatelském domě, kouření, nedávné nachlazení nebo chřipka, astma, CHOPN, oslabený imunitní systém, nedávná operace nebo zranění, prodělaná cévní mozková příhoda, onemocnění srdce

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses