dušnost, suchý kašel, únava, slabost, únava po sebemenší fyzické aktivitě, promodrání konečků prstů
Plicní fibróza je závažné chronické onemocnění plic, při kterých se část funkční plicní tkáně v důsledku onemocnění přemění na tuhou a jizevnatou tkáň. Zjizvení ztěžuje dýchání. Příčinou plicní fibrózy může být užívání některých léků, některé zdravotní stavy, radioterapie a vystavení znečišťujícím látkám. V některých případech však není příčina známa. Lidé s plicní fibrózou si obvykle stěžují na chronický kašel, dušnost a na únavu zejména po fyzické aktivitě.
U některých lidí se objeví některé příznaky, které se jen velmi pomalu zhoršují. U některcýh lidí však může dojít ke zhoršení příznaků velmi rychle. Neexistuje žádný lék na léčbu plicní fibrózy, ale některé způsoby léčby mohou pomoci zmírnit příznaky a kvalitu života.
Ne vždy je jasná příčina tohoto onemocnění, takže zde není možné přesnou prevenci doporučit. V některých případech však dochází ke vzniku plicní fibrózy v důsledku působení škodlivin z okolí - viz. silikóza a azbestóza. V tomto případě je důležité se vdechování těchto škodlivin snažit vyhnout a při práci v prašném prostředí používat ústenky a další ochranné pomůcky. Snažte se také přestat s kouřením, pokud kouříte.
Léčba plicní fibrózy může zahrnovat:
Můžete být schopni zmírnit příznaky plicní fibrózy tím, že zanecháte kouření a vyhnete se pasivnímu kouření.
Navštivte svého lékaře, jestliže máte chronický kašel nebo dušnost. Vyhledejte pohotovostní službu, pokud se vaše příznaky jsou závažné, nebo máte-li potíže s dýcháním.
Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také nařídit RTG hrudníku, CT, funkční vyšetření plic a biopsii.
kouření, dlouhodobé vdechování prachu, léčba radioterapií v minulosti, léčba chemoterapií v minulosti, trpíte dalším onemocněním jako je tuberkulóza, sarkoidóza, revmatoidní artritida, sklerodermie, lupus a další