Plicní fibróza

Symptomy

dušnost, suchý kašel, únava, slabost, únava po sebemenší fyzické aktivitě, promodrání konečků prstů

Co je to?

Plicní fibróza je závažné chronické onemocnění plic, při kterých se část funkční plicní tkáně v důsledku onemocnění přemění na tuhou a jizevnatou tkáň. Zjizvení ztěžuje dýchání. Příčinou plicní fibrózy může být užívání některých léků, některé zdravotní stavy, radioterapie a vystavení znečišťujícím látkám. V některých případech však není příčina známa. Lidé s plicní fibrózou si obvykle stěžují na chronický kašel, dušnost a na únavu zejména po fyzické aktivitě.

Jaký je vývoj nemoci?

U některých lidí se objeví některé příznaky, které se jen velmi pomalu zhoršují. U některcýh lidí však může dojít ke zhoršení příznaků velmi rychle. Neexistuje žádný lék na léčbu plicní fibrózy, ale některé způsoby léčby mohou pomoci zmírnit příznaky a kvalitu života.

Profylaxe a prevence

Ne vždy je jasná příčina tohoto onemocnění, takže zde není možné přesnou prevenci doporučit. V některých případech však dochází ke vzniku plicní fibrózy v důsledku působení škodlivin z okolí - viz. silikóza a azbestóza. V tomto případě je důležité se vdechování těchto škodlivin snažit vyhnout a při práci v prašném prostředí používat ústenky a další ochranné pomůcky. Snažte se také přestat s kouřením, pokud kouříte.

Léčba

Léčba plicní fibrózy může zahrnovat:

  • Specifická léčiva
  • Oxygenoterapie
  • Plicní rehabilitace
  • Chirurgie

Domácí léčení

Můžete být schopni zmírnit příznaky plicní fibrózy tím, že zanecháte kouření a vyhnete se pasivnímu kouření.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, jestliže máte chronický kašel nebo dušnost. Vyhledejte pohotovostní službu, pokud se vaše příznaky jsou závažné, nebo máte-li potíže s dýcháním.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak pokročilé je moje onemocnění?
  2. Jaké testy potřebuji pro posouzení rozsahu poškození?
  3. Jaké jsou možnosti léčby?
  4. Mohu udělat něco, aby se můj stav nezhoršoval?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také nařídit RTG hrudníku, CT, funkční vyšetření plic a biopsii.

Rizikové faktory

kouření, dlouhodobé vdechování prachu, léčba radioterapií v minulosti, léčba chemoterapií v minulosti, trpíte dalším onemocněním jako je tuberkulóza, sarkoidóza, revmatoidní artritida, sklerodermie, lupus a další

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses