Plicní embolie

Odborný název

Pulmonární embolie

Symptomy

 • mdloba
 • otok
 • dechová tíseň
 • bolest nebo diskomfort
 • kašel
 • pocit nedostatku kyslíku
 • citlivost na dotek
 • nadměrné pocení
 • obtížné dýchání

Co je to?

Embolus je krevní sraženina, která se vytvoří v žíle (nejčastěji dolních končetin) a krevním proudem je zanesena do plic, kde uvízne v plicní žíle a ucpe ji. Krev poté nemůže proudit do plic. Častými projevy plicní embolie jsou potíže s dýcháním a to i při odpočinku anebo tíže na hrudi připomínající srdeční infarkt. Jedná se o velmi závažný stav. Jestliže není sraženina odstraněna a průtok krve obnoven, může být tento stav během několika hodin fatální. Jestliže je tedy léčba zahájena brzy a jedná se o jedince bez dalších významných onemocnění, pak může být stav vyléčen bez trvalých následků.

Jaký je vývoj nemoci?

K rozvoji plicní embolie dochází při odtržení trombu (sraženiny) od stěny žíly dolních končetin nebo pánve. Riziko tedy stoupá u pacinetů, kteří trpí hlubokou žilní trombózou. Mezi hlavní příznaky plicní embolie patří náhlá dušnost, bolest na hrudi či kašel. Odstranění sraženiny se provádí chirurgicky, kdy se do okolí embolu aplikuje pomocí katetrizace enzym, který sraženinu rozpustí. Po tomto zákroku je nutné po několik měsíců podávat antikoagulační terapii – warfarin.

Profylaxe a prevence

Základní prevencí je udržování zdravého životního stylu – vyvarování se obezity, kouření, je třeba jíst hodně ovoce a zeleniny, aktivně sportovat a vyvarovat se dlouhodobému stání. Jestliže je diagnostikována hluboká žilní trombóza, pak je nutné minimalizovat riziko plicní embolie podáváním heparinu nebo warfarinu. Noste kompresní punčochy k prevenci hluboké žilní trombózy. Hlavní prevencí tvorby trombů je správná péče o cévy, zahrnující kromě snížení hladiny cholesterolu - a tím snížení rizika vzniku aterosklerózy (pití čaje z šalvěje, rozrazilu, pampelišky nebo jablečníku, zvýšení konzumace česneku a vlákniny) také péče o cévní stěnu. Pro správnou výživu cévní stěny lze doporučit zvýšená konzumace pohanky nebo pití odvarů z pohanky a dále pravidelné pití čaje z proskurníku, černého bezu nebo třezalky. Dále dbejte na dostatečný příjem vitaminů (zejména antioxidantů C a E) a stopových prvků (chrom, mangan, selen).

Léčba

 • rozpuštění sraženiny pomocí antikoagulačních nebo trombolytických léků
 • chirurgické odstranění sraženiny pomocí katetru
 • implantace filtru do dolní duté žíly, který zachytí případné sraženiny před vstupem do plic

Domácí léčení

Tento stav vyžaduje neodkladnou lékařskou péči. Při podezření na plicní embolii okamžitě volejte lékařskou pomoc.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Okamžitě vyhledejte lékaře, pokud se u vás objeví jakýkoliv z výše uvedených příznaků.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Za jak dlouho se vyléčím?
 2. Budu muset dlouho užívat antikoagulační léky?
 3. Jak mohou předejít tomu, aby se tvořily další sraženiny?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Dále bude pravděpodobně požadovat vyšetření ultrazvukem, CT, EKG, odběry krve, plicní angiografii, venografii nebo RTG hrudníku.

Rizikové faktory

plicní embolie v rodinné anamnéze; porucha krevní srážlivost v rodinné anamnéze; plicní embolie v anamnéze; dlouhodobé upoutání na lůžko; pooperační upoutání na lůžko; dlouhodobé stání nebo sezení (economy class syndrom – dlouhé lety letadlem); těhotenství; užívání hormonální antikoncepce; obezita; kouření; rakovina; infarkt myokardu

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses