bolesti na hrudi, kašel, dušnost, obtížné dýchání
Pleurální výpotek je nahromadění tekutiny mezi pokrudnicí a poplicnicí, což jsou blány, které se nachází mezi plícemi a hrudním košem. Normálně se v tomto prostoru nachází malé množství tekutiny, které je fyziologické a má svou specifickou funkci. Pokud je zde však velké množství tekutiny, které zde vzniká v důsledku zánětu, pak se objevují charakteristické příznaky. Můžete mít potíže s dýcháním nebo bolest na hrudi. Příčinou tvorby pleurálního výpotku může být zápal plic, srdeční selhání, rakovina, onemocněním ledvin nebo jater či zánět pohrudnice. Léčba závisí na příčině, většinou spočívá v drenáži přebývající tekutiny a podání specifických léčiv.
Někdy se nemusí symptomy vůbec objevovat a pleurální výpotek může být diagnostikován na základě náhodného objevení při RTG hrudníku. Pokud máte městnavé srdeční selhání (což je nejčastější příčina pleurálního výpotku), pak se může objevit dušnost, otoky nohou a nespavost. Diuretika a jiné léky podávané při srdečním selhání mohou pomoci snížit množství pleurálního výpotku. V ostatních případech můžete potřebovat antibiotika, hrudní drenáž nebo chemoterapii, radioterapii nebo chirurgický zákrok.
Prevencí je předcházet primárnímu onemocnění, které později pleurální výpotek způsobí.
Léčba může zahrnovat:
Domácí léčba není možná, pokud máte podezření, že máte pleurální výpotek, vyhledejte lékaře.
Vyhledejte lékaře, pokud máte příznaky přítomnosti pleurálního výpotku zahrnující problémy s dýcháním, kašel a bolest na hrudi.
Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může odebrat vzorek pleurální tekutiny pro hodnocení. Může také požadovat RTG, CT nebo ultrazvuk hrudníku.
Městnavé srdeční selhání, cirhóza, selhání ledvin, rakovina, plicní embolie, zápal plic, zánětlivé onemocnění