Diagnózy

Bolest ucha po plavání

Symptomy

svědění, zarudnutí nebo otok uvnitř nebo kolem uší, bolesti zejména při dotyku, pocit plnosti v uchu, zhoršení sluchu, výtok hnisu z ucha, horečka, zduření lymfatických uzlin v okolí ucha

Co je to?

Bolest ucha po plavání se většinou objevuje, pokud se do zevního zvukovodu dostane voda, která samovolně neodtekla. Pokud je zde voda přítomna delší dobu, může dojít k rozvoji infekce. Zvýšené riziko rozvoje infekce se navíc objevuje u osob trpících ekzémy nebo u osob s nadměrnou produkcí ušního mazu. Nejčastěji se tento problém objevuje u dětí a dospívajícíh, ale vzácný není ani v dospělosti. Domácí léčba většinou postačí k řešení problému, případně lze stav léčit podáním antibiotik.

Jaký je vývoj nemoci?

K rozvoji problému většinou dochází po několika dnech po proniknutí vody do zvukovodu. Při domácí léčbě a podání antibiotik, by se měl stav zlepšit do tří dnů a zcela se zklidnit do sedmi dnů.

Profylaxe a prevence

Pokud máte se zatíkáním vody do zvukovodu opakované problémy, pak před každým plaváním použijte špunty do uší, které zabrání vniknutí vody do ucha. Při zvýšené tvorbě mazu maz rozhodně neodstraňujte ušními vatovými tyčinkami, protože těmi zatlačíte maz ještě hlouběji. Pokud bduete chtít maz odstranit, pouze jej lehce vytřete papírovým ručníkem (pouze tam kam prst dosáhne), případně si zakupte v lékárně volně prodejné ušní kapky, které maz změkčí a pomohou ho tak odstranit.

Léčba

Antibiotika aplikuje přímo do zvukovodu každé 3 nebo 4 hodiny. Při bolesti užijte léky proti bolesti.

Domácí léčení

  • Vyčistěte zvukovod jemným vytřením papírovým ručníkem.
  • Aplikujte ušní kapky. Můžete si vyrobit doma ušní kapky smícháním octa a alkoholu v poměru 1:1.
  • Užijte paracetamol nebo ibuprofen proti bolesti.
  • Přiložte na ucho teplý obklad.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Okamžitě vyhledejte lékaře, jestliže jste Vy nebo Vaše dítě má silné bolesti ucha, horečku, která se nezlepší během dvou hodin od ošetření, má zarudlé a oteklé vnější ucho, nebo máte-li cukrovku či onemocnění, které postihuje imunitní systém.

Zavolejte svého lékaře, pokud jste Vy nebo Vaše dítě se cítí hůře, má konstantní bolest ucha, z ucha vytéká žlutá tekutina, má horečku, oteklé lymfatické uzliny nebo jiné nepříjemné pocity v uchu, které trvají déle než jeden týden.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Mohu tento stav léčit sám doma?
  2. Co mohu udělat, aby se zabránilo znovuobjevení problému?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Pokud trpíte opakujícími se infekcemi, může lékař odebrat vzorek mazu a odeslat jej na mikrobiologické vyšetření.

Rizikové faktory

kontakt s kontaminovanou vodou, kontakt s chemickými látkami (např. sprej na vlasy), ekzém, nadbytek ušního mazu, nošení sluchadel, použití ušní svíčky, použití špuntů do uší, alergie, dědičnost

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses