Plané neštovice

Odborný název

Varicella

Symptomy

puchýřnatá vyrážka, zduření lymfatických uzlin, horečka, zimnice, ztráta chuti k jídlu, bolest hlavy, bolest v krku

Co je to?

Plané neštovice je onemocnění způsobené virem varicella zoster. Je to běžné dětské onemocnění, které způsobuje červenou a svědivou vyrážku, horečku, bolesti hlavy, bolesti v krku a nespecifické bolesti těla. Tvoří se puchýře, které po čase praskají a zůstávají po nich strupy. Většina případů planých neštovic jsou mírné, ale u některých lidí se mohou objevit komplikace, včetně infekcí, zápalu plic a encefalitidy. Plané neštovice jsou velmi nakažlivé, ale vakcinace výrazně snížila počet případů planých neštovic.

Jaký je vývoj nemoci?

První příznaky se objevují 10-20 dní po expozici viru. Jedná se o bolesti hlavy, únavu a celkově se nakažená osoba necítí dobře. Puchýře se obvykle objevují den po objevení příznaků. Vyrážka obvykle začíná na trupu, obličeji nebo hlavě, pak se šíří na zbytek těla. Asi po dvou dnech puchýře praskají a postupně se mění ve strupy. Puchýře mohou zanechat jizvy, pokud byli strhnuty nebo pokud se do nich dostala infekce. Infekční jste již 48 hodin před tím, než se objeví vyrážka a poté až do chvíle, než vymizí všechny strupy. Ve většině případů plané neštovice zmizí bez jakékoliv léčby. Pokud se ale objeví nějaké komplikace, může být nutná léčba antibiotiky nebo jinými léky. Příznaky jsou horší u dospělých.

Profylaxe a prevence

Nejlepší způsob, jak zabránit rozvoji planých neštovic je očkování. Pokud se u Vás plané neštovice objevili, může dojít k přenosu na osoby, které nebyli očkovány. Pokud máte podezření na rozvoj neštovic, zůstaňte doma a zamezte kontaktu s dalšími lidmi, aby nedošlo k přenosu infekce.

Léčba

U většiny lidí dojde ke zklidnění příznaků za 5-7 dní bez jakékoliv léčby. Pokud je u vás očekáváno zvýšené riziko komplikací, může vám lékař podat antivirotika.

Domácí léčení

Můžete pomoci zmírnit příznaky sami doma:

  • Dbejte na dostatek odpočinku a klidový režim.
  • Snažte se neškrábat puchýře.
  • Dejte si chladnout koupel a do vody přidejte jedlou sodu nebo ovesné vločky.
  • Podejte volně prodejné antihistaminikum ke snížení svědění.
  • Podejte volně prodejné léky proti bolestem a ke snížení horečky. Dětem nikdy nepodávejte kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin). Mohlo by to vést k rozvoji Reyova syndromu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud se u vás objevila puchýřnatá vyrážka a zároveň máte otok lymfatických uzlin, horečku a zimnici, ztrátu chuti k jídlu, bolest hlavy nebo bolest v krku. Vyhledejte lékaře, pokud jsou vaše příznaky obzvlášť těžké nebo pokud se nelepší. Také vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte ztuhlý krk, zvracíte, jste dušný, zmatený nebo jste dehydratovaný.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jsem nakažlivý?
  2. Jak se mohu vyhnout šíření neštovic?
  3. Musím zůstat doma a nechodit do práce/školy?
  4. Co mohu udělat pro zmírnění příznaků?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření.

Rizikové faktory

lidé, kteří dosud neměli plané neštovice; lidé, kteří nejsou očkováni proti planým neštovicím; práce s dětmi; těhotenství; ekzém; poruchy imunitního systému; užívání kortikosteroidů

 

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses