Pityriáza

Odborný název

Pityriasis rosea

Symptomy

zarudlé nebo růžové okrsky kůže, u lidí s tmavší pletí fialové nebo šedé okrsky kůže, svědění, únava, bolest

Co je to?

Pityriasis rosea je běžná a neškodná kožní vyrážka. Je růžová, načervenalá nebo purpurově zbarvená a vyskytuje se většinou na hrudi, břiše, rukou a nohách. Nejčastěji se obejvuje u mladistvích nebo mladých dospělích. Vyrážka většinou nevyžaduje žádnou léčbu a sama zmizí - ​​obvykle do 6 až 8 týdnů, ale může přetrvávat i déle.

Jaký je vývoj nemoci?

Pityriasis rosea se obvykle objevuje jako oválná skrvna podobná mateřskému znaménku, která může být suchá a svědivá. Zhruba do týdne se objeví dceřiná znaménka a to obvykle na hrudi, břiše, zádech, pažích, nohách a dalších oblastech. Vyrážka přetrvává obvykle 6-8 týdnů, ale může být přítomna i déle. Většina lidí nepotřebuje léčbu. Poté co vyrážka zmizí, nezanechává žádné trvalé stopy; lidé s tmavší pokožkou mohou mít různě zbarvené oblasti na kůži, ale i ty po čase zmizí. Pityriasis rosea většinou nerecidivuje.

Profylaxe a prevence

Není přesně znám původ vyrážky, proto se nedá přesně doporučit preventivní opatření. Nicméně se spekuluje o vliv některých virových onemocnění, proto rozhodně neuškodí posilování imunitního systému - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Léčba není zapotřebí, pokud vás vyrážka niajk zvlášť netrápí. Pokud vás vyrážka oběžuje, pak lze doporučit:

  • Perorální antihistaminika
  • Kortikosteroidy v krému
  • Zklidňující pleťové vody
  • Léčba ultrafialovým zářením

Domácí léčení

Obvykle můžete léčit Pityriasis rosea doma. Použijte antihistaminika v tabletách, kortikosteoridy v krému nebo ovesné koupele pro snížení svědění. Nepoužívejte mýdla, která vysušují pokožku. Vyhněte se intenzivními cvičení. Snažte se každý den strávit alespoň 15 minut na slunci, to ústup vyrážky urychlí.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte vyrážku, která neustupuje při domácí léčbě, vyhledejte lékaře. Lékaře vyhledejte zejména pokud jste těhotná a vyrážka nemizí.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak dlouho budu mít tuto vyrážku?
  2. Potřebuji nějakou léčbu?
  3. Pokud bude vyrážka svědit, jak mám svědění zklidnit?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vás vyšetří a položí vám pár otázek. V některých případech mohou být nutné krevní testy nebo biopsie kůže.

Rizikové faktory

věk 10-35 let, těhotenství

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses