Peritonzilární absces

Symptomy

Těžká bolest v krku na jedné straně, zimnice, horečka, zduření a otok lymfatických uzlin, obtížné polykání nebo mluvení, křeče čelistních a krčních svalů, bolest ucha

Co je to?

Peritonzilární absces je dutina naplněná hnisem, která se tvoří v blízkosti mandlí v zadní části krku.

Jaký je vývoj nemoci?

Většina peritonzilárních abscesů lze zcela vyléčit. 1 z 10 abscesů se může objevit znovu a vyžaduje další léčbu. Chronické peritonzilární abscesy mohou vyžadovat odstranění mandlí.

Profylaxe a prevence

Absces vzniká jako odpověď na infekční proces probíhající v těle, proto je hlavní prevencí posilování imunitního systému, který zabrání rozvoji případného abscesu. Imunitní systém posilujte dostatečným příjmem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice čínská a hlíva ústřičná. Velmi vhodná je také pravidelná návštěva sauny.

Léčba

Pokud se hnis z abscesu neuvolní sám, pak jej lékař bude muset vypustit pomocí jehly nebo naříznutím abscesu. Ve chvíli, kdy je provedena drenáž abscesu, dochází také k výraznému zmírnění symptomů. Váš lékař může předepsat léky proti bolesti a antibiotika. Dochází-li ke vzniku abscesů opakovaně, pak může lékař doporučit chirurgické odstranění mandlí.

Domácí léčení

Tento stav vyžaduje lékařské ošetření, vyhledejte proto lékaře. Vzhledem k lokalizaci abscesu může být tento stav pro život nebezpečný.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se u vás objeví příznaky peritonzilárního abscesu, ihned vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Co je příčinou abscesu?
  2. Je třeba absces vypustit?
  3. Budu potřebovat antibiotika?
  4. Kdy mé příznaky odezní?
  5. Musím podstoupit odstranění mandlí?
  6. Co mohu udělat, aby se absces nevytvořil znovu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vás vyšetří a odebere anamnézu. Otok a zarudnutí na jedné straně krku je nejzřetelnější příznak. Váš lékař může provést RTG, aby se vyloučila jiná onemocnění. Lékař může také provést vyšetření na mononukleózu, která je spojena s tvorbou peritonzilárních abscesů.

Rizikové faktory

Kouření, onemocnění dásní, chronická angína nebo infekční mononukleóza v anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses