Onemocnění periferních cév

Symptomy

křeče ve svalech dolních končetin, bolest dolních končetin, únava dolních končetin, chladné dolní končetiny, namodralá kůže dolních končetin, pocit necitlivosti nebo mravenčení v nohou, impotence, ztráta ochlupení na dolních končetinách

Co je to?

Onemocnění periferních cév většinou vzniká v důsledku zúžení cév na základě aterosklerotického procesu. Ne vždy to tak ale musí být, existují i onemocnění periferních tepen, při kterých dochází k zúžení kvůli nevysvětlitelnému křečovitému stahu cévy. Postiženy bývají zejména cévy, které zásobují vaše nohy, ruce, břicho a ledviny. Příznaky mohou zahrnovat bolest, chladné končetiny a namodralé zabarvení kůže. Odhalování problému a správná léčba jsou velmi důležité. Zanedbání léčby může vést k poškození postižených končetin a orgánů.

Jaký je vývoj nemoci?

Onemocnění periferních tepen je častý a chronický problém, který nelze zcela vyléčit. Ale léčba může velmi pomoci, aby se zabránilo dalšímu poškození krevních cév a snížilo se riziko rozvoje komplikací.

Profylaxe a prevence

Prevence spočívá ve vyvarování se kouření, které hraje při rozvoji tohoto onemocnění významný vliv. Zásadní vliv má také životní styl a následný rozvoj aterosklerotických změn cév. Dbejte proto na zdravou a vyváženou stravu, konzumujte alkohol pouze v malé míře a dbejte na pravidelnou pohybovou aktivitu.

Léčba

Léčba může pomoci zabránit dalšímu poškození oběhového systému.

 • Změny životního stylu zahrnující větší fyzickou aktivitu, zaměření se na zdravou stravu a snaha zhubnout, pokud jste obézní.
 • Léky na zlepšení průtoku krve, snížení hladiny cholesterolu a prevenci vzniku krevních sraženin v zúžených cévách.
 • Chirurgické otevření ucpané cévy a obnovení průtoku.
 • Bypass

Domácí léčení

Nekuřte. Dbejte na pravidelnou fyzickou aktivitu. Udržujte si zdravou váhu. Jezte hodně ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, ryb, libového masa a nízkotučných mléčných výrobků. Vyhýbejte se potravinám s přídavkem cukru a nasycených tuků. Pokud máte vysoký krevní tlak, poraďte se se svým lékařem o případné léčbě. Pokud máte cukrovku, nechte se vyšetřit diabetologem a co nejdříve zahajte léčbu. Z bylinek lze doporučit ginkgo bilobu nebo ženšen.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud máte bolesti na hrudi, v horní části zad, krku, čelisti nebo v horních končetinách. Mohlo by se jednat o infarkt myokardu. Také vyhledejte okamžitě lékaře, pokud omdléváte nebo jste dezorientovaný a zmatený, máte problémy s mluvením nebo nedokážete porozumět tomu, co říkají ostatní, pokud dojde k náhlé ztrátě zraku v jednom nebo obou očích, máte silnou bolest hlavy nejasného původu nebo pociťujete náhlou slabost. Mohlo by se jednat o cévní mozkovou příhodu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jsou moje příznaky známkou onemocnění periferních cév?
 2. Jak moc jsou mé cévy ucpány?
 3. Jaké vyšetření potřebuji?
 4. Mám nějaké onemocnění, které přímo souvisí s tímto problémem?
 5. Měl bych nějakým způsobem změnit životní styl?
 6. Jaké léky bych měl užívat?
 7. Je pro mě vhodný chirurgický zákrok?
 8. Odezní nakonec mé příznaky?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař Vás vyšetří a odebere anamnézu. Zjistí výši vašeho krevního tlaku a změří váš puls na různých místech vašeho těla, zejména na zápěstí, v tříslech a v okolí kotníků. Může vás také odeslat na ergometrii, kde se stanoví váš výkon a prokrvení při fyzické aktivitě. Dále může požadovat angiografii, ultrazvuk nebo MRI.

Rizikové faktory

Infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda v rodinné anamnéze, obezita, kouření, cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, věk nad 50 let, sedavý životní styl

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses