Peptický vřed

Symptomy

bolest v v horní části břicha, pálení žáhy, plynatost, říhání, nechutenství, nevolnost, zvracení, černě zabarvená stolice

Co je to?

Peptické vředy jsou defekty ve sliznici žaludku nebo horní části střeva (duodena). Nejčastější příčinou vzniku peptických vředů je přemnožení bakterie Helicobacter pylori bakterie a zvýšené množství žaludeční kyseliny, která naleptává žaludeční sliznici. Nesteroidní antiflogistika (NSAID) mohou také vést k rozvoji peptických vředů. Stres není přímou příčinou rozvoje vředů, ale může stav zhoršovat. Zatímco vředy byly kdysi chronické onemocnění, kterou bylo těžké léčit, dnes již je možné mít tuto nemoc zcela pod kontrolou.

Jaký je vývoj nemoci?

Pokud je nemoc správně léčena, zpravidla se stav během několika týdnů uklidní. Pokud se neléčí, pak se vředy zhoršují a stávají se chronickým problémem. Chronické peptické vředy zvyšují riziko rakoviny střev. Těžké vředy mohou způsobit vnitřní krvácení nebo zablokování žaludku. Může také dojít k perforaci stěny žaludku (nebo střeva), což znamená, že se vytvoří otvor ve stěně, kterou může žaludeční (nebo střevní) obsah volně vytékat do břišní dutiny. Toto je velmi nebezpečný stav, který může nemocného ohrozit na životě, proto vyžaduje okamžité lékařské ošetření.

Profylaxe a prevence

Vyhýbejte se zvýšené konzumaci alkoholu, kávy a nekuřte. Pokud je to možné, neužívejte v nadbytku nesteroidní antiflogistika, která mohou způsobit podráždění žaludeční sliznice.

Léčba

  • Antibiotika
  • Inhibitory protonové pumpy
  • Antacida
  • Správná strava
  • Vyhýbání se kofeinu, alkoholu a tabáku

Domácí léčení

Vyhněte se konzumaci kořeněných jídel, alkoholu, kofeinu a kouření cigaret. Neužívejte nesteroidní antiflogistika, mohou dráždit žaludeční sliznici. Zaveďte pravidelné stravovací návyky, snažte se omezit stres (např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a dalších). Krátkodobě je možné užívat antacida na neutralizaci kyseliny (např. jedlá soda, Gaviscon apod.), ale pokud by tyto postupy nepomáhali, raději vyhledejte lékaře. Z bylinných čajů lze doporučit heřmánek, benedikt, puškvorec nebo proskurník.

 

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se příznaky nezklidní s užíváním antacid, vyhledejte lékaře. Máte-li náhlou, silnou bolest břicha, zvracíte krev nebo máte černě zabarvenou stolici, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak dlouho bych měl užívat antacida?
  2. Musím podstoupit antibiotickou léčbu?
  3. Jak dlouho mohu očekávat, že budou mé symptomy přítomny?
  4. Měl bych se znepokovat nad střevním krvácením?
  5. Mohlo by se jednat o něco závážnějšího než o vřed?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Váš lékař může provést odběr krve nebo dechový test pro detekci Helicobactera pylori. Dále může požadovat RTG nebo endoskopii s případnou biopsií.

Rizikové faktory

stres, alkoholismus, kouření, kořeněná jídla, přejídání, dědičnost

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses