Diagnózy

Pemfigus

Odborný název

Pemphigus vulgaris

Symptomy

bolestivé vředy v ústech, puchýře na většině těla

Co je to?

Pemphigus je vzácné onemocnění, které vede k tvorbě puchýřů na kůži a vředů na sliznici úst, nosu, očí a pohlavních orgánů. Jedná se o autoimunitní onemocnění. To znamená, že tělo vytváří protilátky proti běžným a zdravým tkáním lidského těla. Proč k tomu dochází, není přesně známo. Existuje několik typů pemfigu. Nejedná se o nakažlivé onemocnění. Léčba je velmi důležitá, pokud není toto onemocnění léčeno, může nemocného ohrozit na životě.

Jaký je vývoj nemoci?

Pemphigus vulgaris je nejčastější typ. Obvykle se projevují vředy v ústech a poté se tvoří puchýře na pokožce těla. V případě dalšího typu se objevují pouze puchýře. Pemphigus bývá často velmi bolestivý. Může vést ke ztrátě hmotnosti a dehydrataci a může velmi zásadně narušovat schopnost normálně fungovat během dne a normálně spát během noci. Léčba je závislá na konkrétním typu. Typicky se pemfigus léčí podáním kortikosteroidů, nicméně podání těchto léků s sebou nese velké riziko vedlejších účinků. Léčba je velmi zdlouhavá, ale čím dříve je započata, tím úspěšnější většinou bývá.

Profylaxe a prevence

Pro pemphigus neexistuje žádná speciální možnost prevence. Lze pouze doporučit, tak jak prakticky u jakéhokoli jiného onemocnění, dodržovat zásady zdravého životního stylu, dobře se stravovat,  sportovat a vyhnout se stresu.

Léčba

Léčba pemfigu zahrnuje:

  • Kortikosteroidy
  • Kortikosteroidní krémy
  • Léky které potlačují imunitní systém
  • Antibiotika při infekci
  • Ukončení užívání léků, které mohou způsobit pemfigus
  • Další léky

Domácí léčení

Pokud máte vředy v ústech, vyhněte se konzumaci pikantních, kyselých nebo tvrdých potravin. Pokud je čištění zubů lkvůli této nemoci bolestivé, poraďte se se svým zubním lékařem o jiných technikách čištění chrupu. Pokud užíváte kortikosteroidy, může Vám lékař doporučit, abyste snížil příjem kalorií, tuku a sodíku a zvýšil příjem vápníku a draslíku ve stravě. Snažte se vyvarovat stresu např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte nějaké puchýře nebo vředy, které se šíří nebo zhoršují, vyhledejte lékaře. Pokud máte puchýře pokrývající velkou plochu vašeho těla, kontaktujte ihned svého lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Myslíte si, že mám pemfigus?
  2. Může být rozvoj pemfigu důsledkem užívání některých léků, které užívám pro léčbu jiného onemocnění?
  3. Jaké typy léčby potřebuji?
  4. Jaké vedlejší účinky mohu očekávat?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař Vás vyšetří a položí vám pár otázek. Budete také potřebovat krevní testy a biopsii.

Rizikové faktory

Být židovského původu nebo pocházet ze Středomoří; vyšší věk; působení pesticidů a některých léků (např. blokátory kalciových kanálů); lymfom, leukémie a jiné druhy rakoviny

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses