Diagnózy

Pelagra

Symptomy

tmavá a drsná vyrážka na místech kůže vystavených slunečnímu záření, oteklý a jasně červený jazyk, zvracení, průjem, bolesti hlavy, ztráta paměti, nespavost, podrážděnost, deprese, apatie, únava, dezorientace, zmatenost, bolesti břicha, halucinace, kóma

Co je to?

Pellagra je onemocnění vznikající v důsledku nedostatku vitaminu B3 neboli niacinu. Mezi hlavní říznaky patří dermatitida, průjem, demence a v nejhorším případě smrt. Pellagra je nejčastější u lidí, jejichž strava je založena na konzumaci kukuřice, která není dostatečně bohatá na niacin a tryptofan. Tryptofan je aminokyselina, ze které se syntetizuje vitamín B3. U nás se tato nemoc prakticky nevyskytuje, vyjímečně může být diagnostikována u alkoholiků a u lidí, kteří nejsou schopni konvertovat tryptofan na niacin. Toto onemocnění sice může být smrtelné, ale pokud je léčeno (klidem na lůžku, užíváním doplňků obsahující niacin), pak je poměrně dobře léčitelné.

Jaký je vývoj nemoci?

Zpočátku může být přítomna výrazná slabost. Poté se objevují gastrointestinální příznaky jako je nechutenství, nevolnost, bolesti břicha a průjem. Můžete také pociťovat pálení na kůži a postupně se na kůži objevuje tmavá, šupinatá a drsná vyrážka a to zejména v oblastech, které jsou vystaveny slunečnímu záření. Pokud se u Vás objeví glossitida, může dojít k výraznému otoku jazyka a k jeho výraznému zarudnutí. Tento stav může být velmi nebezpečný, protože může dojít k dušení. V raných fázích se může objevit deprese, letargie, apatie a problémy se soustředěním se. Jak nemoc postupuje, může se objevit zapomnětlivost, dezorientace, halucinace a nemocná osoba může upadnout do komatu. Léčba spočívá v podání vitamínových doplňků, velmi vhodný je zejména B-komplex.

Profylaxe a prevence

Prevencí je dostatečný příjem vitaminu B ve stravě. Velmi bohatá na vitamin B3 jsou zejména játra, libové maso a pivovarské kvasnice.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

  • Klid na lůžku
  • Nikotinamid nebo niacin v tabletách
  • Vysoko-energická dieta a B-komplex vitamínů při podvýživě

Domácí léčení

Snažte se navýšit příjem vitaminu B3. Zakupte v lékárně B-komplex, který užívejte dle příbalového letáku. Zvyšte příjem vitaminu potravou - zahrňte do svého jídelníčku játra, libové maso, ryby, kvasnice a vejce.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud se u vás objevily příznaky pelagry. Okamžitě vyhledejte lékařskou péči, pokud se objevili závažné příznaky.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být pelagra příčinou mých příznaků?
  2. Co je příčinou tohoto stavu?
  3. Jaký typ léčby potřebuji?
  4. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař provede fyzikální vyšetření, krevní testy a další diagnostické testy.

Rizikové faktory

Chronický alkoholismus, špatná strava, užívání některých antituberkulotik (izoniazid), onemocnění gastrointestinálního traktu (chronický průjem, zánětlivé onemocnění střev, karcinoid), extrémní stres nebo trauma, dlouhodobé horečka

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses