Diagnózy

Pásový opar

Odborný název

Herpes zoster

Symptomy

brnění, svědění, bolest v okolí nervů, vyrážka, nespavost, nevolnost, únava, slabost, deprese, úzkost

Co je to?

Pásový opar je bolestivá kožní vyrážka, která se obvykle nachází na zadní straně a po stranách hrudníku. Její výskyt však může být lokalizován kdekoliv na těle, včetně obličeje a končetin. Původcem je varicella-zoster virus, což je virus, který kromě pásového oparu způsobuje také plané neštovice. Po proběhlé infekci planých neštovice je virus neaktivní, ale zůstává v nervové tkáni a za příhodných podmínek se může aktivovat a způsobit pásový opar. Stres, rakovina nebo jiné zdravotní problémy mohou vyvolat rozvoj infekce. Velmi často po proběhlé infekci přetrvává nevysvětlitelná bolestivost v okolí nervu. Toto se označuje jako post-herpetická neuralgie, a může přetrvávat různě dlouhou dobu.

Jaký je vývoj nemoci?

Pásový opar obvykle začíná jako svědění a bolest na kůži, postupně dochází ke vzniku puchýřů. Vyrážka přetrvává zhruba týden. Po puchýřnatém stadiu se vyrážka mění na formu strupů, které postupně odpadnou a případně mohou zanechat drobné jizvy. Celý proces trvá 2 až 3 týdny. U některých lidí nemusí k rozvoji vyrážky ani dojít. Není jasné, proč někteří lidé mají horší příznaky nebo se u nich objeví post-herpetická bolest, ale ovlivňujícími faktory mohou být věk anebo stres. Rakovina nebo různé imunodeficitní stavy zvyšují riziko rozvoje pásového oparu.

Profylaxe a prevence

Snažte se vyhnout kontaktu s osobou mající pásový opar. Posilujte obranyschopnost - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny). Předcházejte stresu - např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. Můžete se také nechat naočkovat.

Léčba

  • Antivirotika (acyklovir, famciklovir, valaciclovir)
  • ZOSTAVAX - vakcína proti pásovému oparu
  • Antidepresiva

Domácí léčení

Pokud se u Vás objeví první příznaky pásového oparu (brnění, puchýřnatá vyrážka), vyhledejte svého lékaře. Kromě doporučené léčby můžete také aplikovat proisvědivé krémy a užívat antihistaminika.  Ovesné koupele mohou také pomoci. V pířpadě výrazné bolestivosti užívejte nesterodiní antiflogistika.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, jakmile si všimnete příznaků pásového oparu jako je brnění, svědění, vyrážka a bolesti v okolí nervů.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak mohu snížit svědění?
  2. Měl bych užívat antivirotika?
  3. Měl bych podstoupit očkování?
  4. Kdy mohu očekávat, že bolest odezní?
  5. Co mám dělat v případě, že se budou puchýře šířit?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař provede fyzikální vyšetření. Pokud je vyrážka velmi rozšířená, může lékař nařídit další vyšetření k vyloučení jiného onemocnění.

Rizikové faktory

stres, snížená imunita, kontakt s nakaženou osobou, vyšší věk

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses