Diagnózy

Paradentoza

Symptomy

červené, oteklé, nebo citlivé dásně, krvácení při čištění zubů, zapáchající dech, uvolněné zuby, mezery objevující se mezi zuby

Co je to?

Paradentoza je zánět dásní a vzniká v důsledku bakteriální infekce, která pokud není léčena, tak může vést až ke ztrátě zubů. Při paradentoze je postižena pouze dáseň, pokud se však bakterie přemnoží a infekce se rozšíří i na okolní pojivové tkáně a kosti, pak se jedná o parodontitidu. Onemocnění parodontu je obvykle léčeno opatrným čištěním kořenových povrchů. Antibiotika jsou předepisovány k boji proti infekci. V některých případech může být nutné chirurgické odstranění poškozené tkáně.

Jaký je vývoj nemoci?

Neléčené onemocnění parodontu vede ke ztrátě zubů, takže je důležité, aby byla léčba zahájena včas. Naštěstí ve většině případů lze onemocnění dobře léčit a dá se tak předejít trvalým problémům. Čím dříve navštívíte svého zubaře, tím snažší bude paradentózu léčit.

Profylaxe a prevence

Důležitá je správná ústní hygiena a pravidelná preventivní prohlídka u zubního lékaře. Každé tři měsíce si měňte zubní kartáček a používejte spíš měkké kartáčky a velkým počtem štětin. Zakupte si mezizubní kartáčky a dále ústní vodu, kterou ústa pravidelně vyplachujte. Kromě ústní vody můžete k výplachům použít také odvary z heřmánku nebo šalvěje.

Léčba

  • Správná ústní hygiena
  • Antibiotika s speciální ústní vody
  • Chirurgické odstranění poškozené tkáně

Domácí léčení

Dbejte na správnou ústní hygienu, čistěte si zuby nejméně dvakrát denně. Vyměňte váš zubní kartáček každé tři měsíce. Používejte zubní pastu s fluorem. Jezte vyváženou stravu s minimem rafinovaného cukru. Používejte ústní vody nebo provádějte výplachy odvarem z heřmánku nebo šalvěje, které mají antibrakteriální účinky. Také zvyšte konzumaci česneku, který má taktéž antibakteriální účinky.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte bolesti zubů, objevilo se krvácení z dásní doprovázené horečkou, pocením, zimnicí nebo otoky obličeje, okamžitě vyhledejte lékařskou péči. Pokud máte pocit, že je váš jazyk oteklý nebo jste si všimli otoku pod bradou, pak kontaktujte svého lékaře nebo jděte na pohotovost.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Mám onemocnění dásní?
  2. O jak závažný stav se jedná?
  3. Je nutný chirurgický zákrok?
  4. Hrozí nebezpečí, že dojde ke ztrátě všech zubů?
  5. Co mohu udělat pro urychlení léčby?
  6. Jak často bych měl chodit na kontroly?
  7. Co mohu udělat, aby se zabránilo dalšímu onemocnění parodontu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař provede vyšetření dutiny ústní a může požadovat RTG pro stanovení případného poškození kosti.

Rizikové faktory

Onemocnění dásní v rodinné anamnéze, kouření, cukrovka, stres, těhotenství, užívání některých léků včetně steroidů, cytostatik a antihypertenziv

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses