Diagnózy

Parkinsonova nemoc

Odborný název

Parkinsonova demence

Symptomy

třes, ztuhlost, zpomalené pohyby, zhoršená rovnováha a koordinace, deprese, potíže se žvýkání a polykáním, změny v řeči, změny v rukopisu, zácpa, svalové křeče, bolesti svalů, kožní problémy, ztráta čichu, maskovitý obličej, závratě, mdloby, problémy se spánkem

Co je to?

Parkinsonova choroba je degenerativní onemocnění nervového systému. Objevuje se obvykle u lidí starších 60-ti let a postupuje pomalu. Nemoc ničí mozkové buňky, které produkují hormon dopamin. Tato chemická látka pomáhá kontrolovat pohyb. Neexistuje žádný lék na Parkinsonovu nemoc. Ale podání specifických léčiv, operace, a hluboká mozková stimulace mohou pomoci kontrolovat příznaky. Fyzioterapie, ergoterapie a logopedie také mohou pomoci.

Jaký je vývoj nemoci?

Ve své rané fázi může Parkinsonova nemoc způsobit problémy s čichem, spánkem a může způsobit zácpu. Po čase se rozvíjí třes, ztuhlost, zpomalují se plánované pohyby a dochází ke zhoršení rovnováhy a koordinace. To může vést ke zhoršení chůze, poruchám řeči a neschopnosti vykonávat ani jednoduché úkoly.

Profylaxe a prevence

Žádná účinná prevence tohoto onemocnění bohužel neexistuje.

Léčba

Neexistuje žádný lék na Parkinsonovu nemoc. Je možné mírnit příznaky:

  • Podání léků jako je levodopa, karbidopa, anticholinergika, bromokriptin, pramipexol a ropinirol
  • Pallidotomy a thalamotomy
  • Hluboká mozková stimulace
  • Fyzioterapie, ergoterapie nebo logopedie

Domácí léčení

Cvičení může pomoci zlepšit pohyblivost, pevnost, pružnost, rovnováhu a také náladu. Zdravá strava může zlepšit váš celkový pocit pohody. Jezte dostatek vlákniny a pijte hodně tekutin, můžete tak předejít zácpě. Odborník na výživu vám může pomoci se změnou stravovacích návyků. Vhodné je také zapojení do podpůrných skupin, kde budete stále v kontaktu s lidmi, kteří trpí tímto onemocněním také. Zvyšte příjem vitaminu B6, který hraje významnou roli v syntéze dopaminu. Buď jej zakupte v potravinových doplňcích nebo zvyšte jeho příjem stravou - vysoký obsah je např. v avokádu, banánech a rybách. Pozitivně ovlivňují funkci mozku i byliny jako ploštičník, ženšen, mučenka, kozlík lékařský a česnek.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud máte některý z příznaků Parkinsonovy nemoci (třes, ztuhlost, zpomalené pohyby, poruchy rovnováhy a koordinace, deprese, potíže se žvýkáním a polykáním, změny řeči, změny v rukopise, problémy s močovým ústrojím nebo zácpa, svalové křeče nebo bolesti, kožní problémy, ztráta čichu, maskovitý obličej, závratě a mdloby nebo poruchy spánku. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud nejste schopni pohnout nějakou částí svého těla nebo se při jídle dusíte.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jste si jist, že to je Parkinsonova nemoc?
  2. Jaké jsou mé možnosti léčby?
  3. Co mohu očekávat do budoucna?

Jak bude probíhat vyšetření?

Neexistují žádné laboratorní testy k diagnostice Parkinsonovy choroby. Lékař vám položí pár otázek a provede neurologické vyšetření. V některých případech může lékař objednat CT mozku nebo laboratorní testy, aby vyloučil jiné onemocnění.

Rizikové faktory

Vyšší věk, muži, dědičnost, toxiny v životním prostředí (pesticidy a herbicidy), některé viry nebo bakterie

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses