Panický záchvat

Odborný název

Panická ataka

Symptomy

pocit zkázy, třes, zrychlený tep, pocení, zimnice, bolest na hrudi, dušnost, nevolnost, slabost, bolesti hlavy

Co je to?

Při panickém záchvatu člověk cítí náhlý a intenzivní strach, který nedokáže ovládat. Lidé, kteří mají záchvaty paniky často, se často domnívají, že mají srdeční infarkt, že se dusí, nebo že jim hrozí brzká smrt. Během panického záchvatu může mít osoba také bolesti na hrudi, může pociťovat nevolnost, dušnost, zimnici, pocení, závratě nebo pocit dušení. Lékaři nevědí s jistotou, co způsobuje záchvaty paniky, ale velmi pravděpodobný je vliv dědičnosti a stresu.

Jaký je vývoj nemoci?

Záchvaty paniky obvykle začínají náhle. Mohou se objevit kdykoliv a bez zjevného důvodu. Příznaky jsou obvykle nejzávažnější po 10 až 20 minutách a odezní zhruba během hodiny. Během panického záchvatu můžete mít pocit, jako byste měli umřít. Poté se můžete cítit velmi unavený. Můžete mít pouze jeden záchvat paniky nebo jich může být více. Máte-li záchvaty paniky pravidelně, může se jednat o onemocnění zvané panická porucha. Ve většině případů jsou záchvaty paniky a panické poruchy léčeny specifickámi léky a psychoterapií.

Profylaxe a prevence

Prevence je velmi obtížná. K základním doporučením však patří dodržovat zdravý životní styl, rovnoměrně střídat zátěž a odpočinek, abstinovat od užívání drog a většího množství alkoholu. Dobrým doporučením je i zbytečně se netrápit pro věci, které nemůžeme změnit, pokusit se vyhýbat se stresujícím situacím. Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.

Léčba

Léčba můž zahrnovat:

 • Antidepresiva (fluoxetin, paroxetin, venlafaxin)
 • Mírná sedativa, jako je alprazolam a clonazepam.
 • Kognitivně-behaviorální terapie

Domácí léčení

Tyto stavy vyžadují lékařské ošetření. Léhké projevy můžete ovlivnit doma některými postupy:

 • Zhluboka dýchejte a provádějte relaxační cvičení
 • Vyhněte se alkoholu, nelegálním drogám a kofeinu
 • Dostatečně spěte
 • Navštěvujte psychologa

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky panického záchvatu. Vyhledejte ihned lékaře, pokud se u vás záchvat nikdy neobjevil, pokud máte bolesti na hrudi nebo potíže s dýcháním.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Mohou být mé příznaky způsobeny panickým záchvatem?
 2. Existují nějaké léky, které bych měl užívat? Jaké vedlejší účinky mohu očekávat?
 3. Existují i ​​jiné způsoby léčby, které mohou pomoci zmírnit mé příznaky?
 4. Můžete mi doporučit nějakého psychoterapeuta?
 5. Můžete mi doporučit nějakou podpůrnou skupinu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Můžete také požadovat další testy k vyloučení jiných onemcnění.

Rizikové faktory

stresující nebo traumatická událost, záchvaty paniky v rodinné anamnéze, velké životní změny, sexuálního zneužívání nebo týrání v anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses