Pálení žáhy/gastroesofageální reflux

Symptomy

pocit pálení v hrudníku, v krku nebo ústech, nevolnost po jídle, pocit uvíznutého sousta, obtíže při polykání, suchý kašel, bolest v krku, škytavka, bolest na hrudi, chrapot, regurgitace potravy

Co je to?

K pálení žáhy dochází, pokud kyselina, která se tvoří v žaludku, se vrací zpět do jícnu a případně až do úst. Příčinou je snížený tonus jícnového svěrače, který se otevírá pouze pokud se sousto posouvá směrem do žaludku a uzavírá se ve chvíli, kdy již sousto v žaludku je. Pokud se svěrač povolí v jiném okamžiku, kyselina regurgituje do jícnu. Důsledkem je pak pálení žáhy a kyselá chuť v ústech. Občasné pálení žáhy obvykle není žádný problém. Pokud však dochází k pálení žáhy příliš často, pak se jedná o tzv. gastroezofageální reflux neboli GERD. Toto onemocnění zvyšuje riziko vzniku rakoviny jícnu.

Jaký je vývoj nemoci?

Většina lidí čas od času trpí pálením žáhy. Mírné pálení žáhy obvykle zmizí během několika hodin. V mnoha případech může být pálení žáhy léčeno volně prodejnými léky proti pálení žáhy. Pomoci také může záměrné vyhýbaní se potravinám, které způsobují pálení žáhy. Pokud trpíte pálením žáhy více než dvakrát týdně nebo pokud vás příznaky velmi obtěžují, může se jednat o gastroesofageální reflux. Léčba spočívá v podávání léků proti pálení žáhy, případně chirurgické ošetření.

Profylaxe a prevence

Prevencí je snaha vyhnout se potravinám, které dráždí váš žaludek, a které by mohli vyvolat pálení žáhy (jedná se zejména o ostrá a kořeněná jídla, kyselá jídla, alkohol a kávu). Důležité je také střídmé stravování - nepřejídejte se a také nikdy nejezde v leže nebo v jiné nepřirozené poloze. Poslední jídlo jezte 2-3 hodiny před spaním. Pokud kouříte, snažte se s kouřením přestat.

Léčba

Léčba spočívá v podávání antacid (např. jedlá soda, Gaviscon), které pomáhají snižovat množství žaludeční kyseliny. Jestliže tyto léky nepomáhají, může vám lékař predepsat léky snižující tvorbu kyseliny chlorovodíkové (inhibitory protonové pumpy) nebo může být nutný chirurgický zákrok.

Domácí léčení

Pokuste se vyřadit ze svého jídelníčku potraviny a nápoje, které reflux zhoršují (viz Profylaxe a prevence). jezte vždy menší porce, zhubněte pokud jste obézní, přestňte kouřit, vyvarujte se stresu a nikdy se nestravujte vleže. Pokud se pálení žáhy objeví, rozmíchejte ve sklenici vody jednu lžičku jedlé sody a nápoj vypijde. Z bylinné léčby je vhodné popíjení odvaru z pelyňku, heřmánku nebo kontryhele. Jestliže toto budete muset dělat příliš často (více jak 2x týdně), pak raději navštivte lékaře a poraďte se o případném jiném postupu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud užíváte volně prodejné léky proti pálení žáhy více než dvakrát týdně nebo pokud máte časté a závažné příznaky GERD.

Pokud máte bolesti na hrudi (zejména spolu s dušností) nebo pokud se objevuje bolest směřující do paže nebo čelisti, vyhledejte lékaře. Tyto příznaky by mohly být známkou srdečního infarktu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Dělám něco, čím sám způsobuji gastreoesofageální reflux?
 2. Musím užívat antacida nebo jiné léky?
 3. Kdy mé příznaky odezní?
 4. Co když mi léky nepomohou?

Jak bude probíhat vyšetření?

Chcete-li diagnostikovat pálení žáhy nebo GERD, Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také požadovat RTG, endoskopii nebo jiná vyšetření.

Rizikové faktory

 • Nadváha
 • Pití alkoholu
 • Kouření
 • Hiátová hernie
 • Těhotenství
 • Sklerodermie
 • Astma
 • Cukrovka
 • Zollinger-Ellison syndrom

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses