Diagnózy

Otrava oxidem uhelnatým

Symptomy

 • ztráta vědomí
 • únava
 • problémy s pamětí
 • závrať
 • bolest hlavy
 • pocit na zvracení nebo zvracení
 • neschopnost mrknout nebo zavřít oko
 • koma

Co je to?

Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, který může způsobit vážné a smrtelné otravy. Uvolňuje se při spalování paliv, k otravě tedy může dojít při vdechováním výfukových plynů, při topení zemním plynem, ale velmi často k otravě tímto plynem dochází u uživatelů plynových kotlů a ohřívačů. Oxid uhelnatý je nebezpečný už ve velmi malém množství, protože se velmi lehce váže na krevní barvivo hemoglobin a znemožní tak navázání kyslíku, což znemožní přísun kyslíku do tkání. Mezi příznaky otravy oxidem uhelnatým patří bolesti hlavy, závratě, nevolnost, zvracení, spavost a pocit na omdlení. Rozeznat osobu otrávenou oxidem uhelnatým je poměrně obtížné, protože tato osoba může působit jako spící anebo jako v podnapilém stavu. Jestliže však zpozorujete potenciální zdroj oxidu uhelnatého, ihned volejte záchrannou službu a zároveň dbejte na vlastní bezpečnost, aby jste se nevystavili riziku otravy také.

Jaký je vývoj nemoci?

Prvním příznakem otrav oxidem uhelnatým je obvykle tupá bolest hlavy. Můžete také pociťovat závratě, můžete být zmatení anebo můžete zvracet. Jestliže jste vystaveni nízké hladině CO, můžou tyto příznaky přetrvávat i po delší dobu a zpravidla se zlepší v okamžiku, kdy opustíte toto místo. Velmi vysoké hladiny CO mohou však velmi rychle vést k poškození mozku a smrti.

Profylaxe a prevence

Prevencí je správná péče a údržba plynových kotlů a dalších spotřebičů, které by mohli způsobit otravu oxidem uhelnatým. Důležité je také správné odvětrávání místností, ve kterých jsou tyto spotřebiče umístěny. Pro rychlejší detoxikaci a vyloučení látky z těla se doporučuje popíjení odvaru z ostropestřce mariánskéh.

Léčba

 • oxygenoterpie
 • hyperbarická komora

Domácí léčení

Jestliže pozorujete příznaky mírné otravy oxidem uhelnatým, ihned vyveďte osobu z místnosti na čerstvý vzduch a doporučte mu zhluboka dýchat. Jestliže přiznaky nevymizí, ihned vyhledejte lékaře.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře při podezření na otravu oxidem uhelnatým, zejména pokud se nejedná o lehkou otravu, kdy již došlo ke ztrátě vědomí.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. O jak závažnou otravu se jedná?
 2. Jak mohu urychlit své zotavení?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař se zeptá na vaše příznaky a vyšetří vás. Provede také odběry krve, aby zjistil hladinu CO ve vaší krvi.

Rizikové faktory

kouření; starší dospělí; onemocnění srdce nebo dýchacího ústrojí; anemie

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses