Otrava olovem

Symptomy

 • problémy s usínáním
 • zmatenost
 • únava
 • bolest nebo diskomfort
 • zácpa
 • bolest hlavy
 • pocit na zvracení nebo zvracení
 • problémy s učením se nových věcí
 • necitlivost nebo brnění
 • problémy s řešením problémů
 • žaludeční křeče

Co je to?

Otrava olovem je závažný stav, který vzniká v důsledku expozice olovu, které je pro lidský organismus toxické. Olovo je přítomno například v benzínu, lacích, akumulátorech nebo v dovozové kosmetice a hračkách. Otrava olovem vede k poruchám spánku, křečím žaludku nebo může způsobit anemii. Poškozena může být jakákoliv část těla, významným trvalým následkem je zpomalený růst nebo snížení IQ v důsledku poškození mozkových struktur. Proto je otrava olovem velmi nebezpečná pro děti, v období jejich růstu.

Jaký je vývoj nemoci?

Míra poškození organismu je závislá na množství olova v těle a na délce expozice. Se vzrůstajícím množstvím stoupá riziko dlouhodobých zdravotních problémů – snížená hustota kostí, porucha růstu svalů, poruchy řeči, poškození ledvin a vývojová retardace. Správná léčba pomůže snížit hladinu olova a minimalizovat jeho účinky. Obnova do původního stavu však může trvat měsíce i roky.

Profylaxe a prevence

Nekonzumujte ovoce nebo zeleninu, která roste u silnice a s velkou pravděpodobností je vystavěna výfukovým plynům. Kontrolujte původ hraček svých dětí – děti všechny hračky berou do úst a tak se olovo může do jejich organismu dostat velmi snadno.

Léčba

léčba chelatačním činidlem

Domácí léčení

Jestliže máte v organismu velké množství olova, je důležité zahájit detoxikaci. Předpokladem pro detoxikaci je dostatečný přísun minerálních látek (selen, zinek, mangan, germanium, molybden a další). Zvyšte také příjem železa a vápníku. Pro detoxikaci je také velmi vhodné pravidelné pití odvaru z ostropestřce mariánského. Dále do své stravy zahrňte koriandr a potraviny bohaté na pektiny (jablko, banán, hroznové víno, mrkev,…). Vhodná je také chlorella a kyselina alfa-lipoová, které můžete zakoupit jako potravinové doplňky.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, jestliže vy nebo vaše dítě má příznaky svědčící pro otravu olovem.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jak mohu chránit sebe a svou rodinu před expozicí olovem?
 2. Potřebuje mé dítě nějakou léčbu?
 3. Je možné, že jsou poruchy učení u mého dítěte důsledkem otravy olovem?

Jak bude probíhat vyšetření?

Hladina olova v organismu může být zjištěna pomocí vyšetření krve. Pokud je zjištěna zvýšená hladina olova u jednoho z dítěte, měli by být vyšetřeni všichni sourozenci.

Rizikové faktory

dětský věk; expozice barvy obsahující olovo ve starších budovách; kontaminovaná půda v blízkosti frekventovaných silnic; staré vodovodní potrubí; nedostatečná hygiena

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses