Otrava jídlem

Symptomy

horečka, zimnice, bolesti břicha, křeče v břiše, průjem, horečka, nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, slabost

Co je to?

K otravě jídlem dochází po konzumaci jídlem, které je kontaminované bakteriemi, viry nebo parazity. Tato situace může nastat, pokud je jídlo nesprávně připravováno nebo skladováno. Nejčastější příznaky otravy jídlem zahrnují bolesti břicha, průjem, nevolnost, zvracení, horečku, zimnici a slabost. Symptomy se objevují nejčastěji 2-6 hodin po konzumaci kontaminovaného jídla, ale může to být za kratší i za delší dobu, v závislosti na druhu požitého jídla. Většina typů otrav se dá léčit doma a nevyžaduje lékařskou péči.

Jaký je vývoj nemoci?

U běžných typů otravy jídlem se stav normalizuje po několika dnech od otravy. Ve většině případů nebudete potřebovat žádnou léčbu. Pokud však dojde k otravě na základě bakteriální infekce, pak budete muset užívat antibiotika (např. při infekci Listeriemi). Nejčastější komplikací otravy potravinami je dehydratace. Možná budete muset vyhledat lékařskou pomoc, pokud se nebudete schopni přijmout tolik tekutin, co ztratíte zvracením nebo průjmem. Některé typy otrav jídlem (jako jsou otravy E. coli, botulotoxinem a salmoneloza), mohou způsobit vážnější komplikace.

Profylaxe a prevence

Prevencí je konzumace pouze dobře a dostatečně tepelně opracovaných potravin, které jsou od pohledu nezávadné a čertsvé. Opatrní buďte zejména při konzumaci syrových potravin v cizích zemích. V cizích zemích se také vyhněte konzumaci ledu v nápojích.

Léčba

Nejdůležitější léčbou pro většinu případů otravy potravinami je odpočinek a zvýšený příjem tekutin. Váš lékař může doporučit užívání léků, které pomohou zpomalit nebo zastavit průjem. V některých případech může být nutné podání antibiotik či jiných léků. Dojde-li k  dehydrataci, bude pravděpodobně nutná hostpitalizace, kde budou tekutiny podány nitrožilně.

Domácí léčení

Většinu otrav jídlem můžete léčit doma:

 • Dostatečně odpočívejte.
 • Pijde hodně tekutin po malých doušcích. Velmi vhodné jsou hořké čaje - např. zeměžluč, zázvor nebo černý čaj. Vyhněte se kofeinovým nápojům a mléku.
 • Dodržujte dietetická opatření, pokud to půjde, můžete začít jíst pouze suchou rýži, starší bílý rohlík, banány, piškoty, případně vařená kuřecí prsa.
 • Podávejte léky proti půjmu (Carbo medicinalis, Smecta, Imodium apod.)

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud máte:

 • Krev ve stolici
 • Průjem, který trvá déle než 2-3 dny
 • Vysokou horečku
 • Příznaky dehydratace, jako jsou závratě, točení hlavy nebo žízeň

 

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Co může být příčinou mých problémů?
 2. Musím brát nějaké léky proti zvracení a průjmu?
 3. Co mám dělat, pokud mám černě zabarvenou stolici nebo krev ve stolici?
 4. Kdy mohu očekávat, že příznaky vymizí?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Váš lékař může také požadovat krevní odběry a vyšetření stolice. Pokud vaše příznaky jsou závažné, mohou být nutná další vyšetření, aby se zjistilo, co je jejich příčinou.

Rizikové faktory

senioři, těhotné ženy, děti, chronické onemocnění, oslabený imunitní systém

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses