Osteomyelitida

Odborný název

Osteomyelitis

Symptomy

 • otok
 • horečka
 • zarudnutí
 • bolest nebo diskomfort
 • bolest hlavy

Co je to?

Osteomyelitida je infekční onemocnění kostí, které se vyznačuje výraznou bolestivostí, otokem a zarudnutím kůže nad kostí. Infekce se do kosti může dostat krví (jestliže je v těle přítomno nějaké infekční ložisko, z kterého se infekce šíří krví do jiných částí těla) nebo vzniká v důsledku poranění okolních tkání, ve kterých infekce propukne a ta poté přestoupí na kost. Přestup infekce z okolních tkání je nejčastější u dětí. Osteomyelitida je vážné onemocnění, nicméně jestliže je správně léčeno (pomocí antibiotik, popř. chirurgických zákroků), je snad léčitelná bez následků. Důležité proto je vyhledat lékařskou pomoc zavčasu.

Jaký je vývoj nemoci?

U dětí bývají nejčastěji postiženy dlouhé kosti dolních nebo horních končetin (stehenní kost, pažní kost apod.). U dospělých bývají častěji postiženy menší kosti (např. kosti nohy nebo obratle) a také pánev. Akutní osteomyelitida se může objevit náhle, často po nějakém zranění nebo chirurgickém zákroku. Pro terapii se většinou využívají antibiotika po dobu 4-6 týdnu, zpravidla v intravenózním podání. Někdy je nutné chirurgické odstranění částí kosti, které byly zničeny probíhající infekcí. Jestliže akutní osteomyelitida není léčena, velmi brzy přejde do chronického stádia, kdy je již velmi obtížné stav léčit. Zanedbání akutní osteomyelitidy tedy může vést i v nejhorším případě k amputaci.

Profylaxe a prevence

Prevencí je správná a dostatečná léčba všech infekčních onemocnění (i běžného nachlazení), správné ošetření vzniklých ran a dostatečná péče o rány. Profylakticky mohou být podána antibiotika, jestliže riziko vzniku osteomyelitidy je vyšší. Důležité je posilovat imunitní systém dostatečným příjmem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná.

Léčba

 • Antibiotika intravenózně nebo perorálně
 • Zvýšená kontrola onemocněních, které by průběh osteomyelitidy mohly negativně ovlivňovat (např. cukrovka)
 • Chirurgické odstranění poškozené kosti, je-li to nutné. V těžkých případech amputace

Domácí léčení

Osteomyelitida vždy vyžaduje lékařskou péči, domácí péče zde tedy není možná.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Jestliže máte zranění, které se nehojí, máte chronické bolesti nebo horečku, je doporučováno vyhledat lékaře. Jestliže pozorujete známky závažné infekce jako je zarudnutí, bolestivost, otok a horečka, pak navštivte svého lékaře co nejdříve.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Budu potřebovat léčbu antibiotiky? Jakou? Ústní nebo intravenózní?
 2. Je nutný chirurgický zákrok?
 3. Jaká je prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vám položí pár otázek a prohlédne vás. Může také zažádat o vyšetření krve, biopsii, RTG, magnetickou rezonanci a další testy.

Rizikové faktory

zranění kosti a okolní tkáně; operace; výměna kloubu; injekční užívání drog; diabetes; dialýza; srpkovitá anemie; pacienti po odstranění sleziny

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses