Gastroenteritida

Odborný název

Gastroenteritis

Symptomy

Bolest břicha, křeče v břiše, nevolnost, zvracení, průjem, zimnice, zvýšená teplota, bolest hlavy, bolest svalů, slabost

 

Co je to?

Jedná se o podráždění žaludku a střev, které způsobují viry, bakterie, paraziti, nebo konzumace zkažených potravin. Příznaky zahrnují bolesti břicha a křeče, nevolnost, průjem a zvracení. Někdy je gastroenteritida považována za "střevní chřipku", chřipkový virus však nezpůsobuje gastroenteritidu, proto toto označení není zcela přesné. Nemoc se obvykle šíří snadno při kontaktu s nemocnou osobou nebo při konzumaci kontaminovaných potravin nebo nápojů. Většina lidí se zotaví po několika dnech příjmu dostatku tekutin a při dostatečném odpočinku. Jestliže je původcem onemocnění bakterie, pak se podávají antibiotika. Děti, starší lidé a lidé s chronickým onemocněním mají vyšší riziko dehydratace z gastroenteritidy, proto je u těchto skupin lidí důležitý dostatečný příjem tekutin.

Jaký je vývoj nemoci?

Symptomy se obvykle obejvují 1-2 dny po infekci. Ve většině případů se nevolnost, zvracení a průjem začne zlepšovat během 24 až 48 hodin. Některé příznaky mohou být přítomny i po několik dní, záleží na příčině infekce. Pro zabránění dehydratace je důležité zvýšení příjmu tekutin. Pokud nevolnost a zvracení neumožňují příjem tekutin, vyhledejte co nejdříve lékaře.

Profylaxe a prevence

Gastroenteritida může být nakažlivá, snažte se proto zabránit šíření nákazy:

 • Pečlivě si umyjte ruce pokaždé, když přijdete do kontaktu s někým, kdo je nemocný.
 • Nejezte zkažené, syrové nebo nedostatečně tepelně upravené potraviny.
 • Pokud máte gastroenteritida, vyvarujte se kontaktu s dalšími osobami. Častěji si myjte ruce, zvláště po použití toalety.
 • Děti nepouštějte do školy, pokud mají průjmy, či trpí nevolností nebo zvracením.
 • Při pobytu v cizích zemích, pijte balenou nebo filtrovanou vodu a vyhněte se konzumaci ledu a syrových potravin.

Léčba

Léčba gastroenteritidy může zahrnovat:

 • Zvýšený příjem tekutin. Chcete-li nahradit elektrolyty ztracené zvracením a průjmem, zkuste vypít iontový nápoj nebo přidejte špetku soli do sklenice vody a tu poté vypijte.
 • Užijte léky proti nevolnosti, zvracení a léky proti průjmu, pokud vám to lékař doporučí.
 • Antibiotika k léčbě bakteriálních infekcí
 • Paracetamol (Paralen) podle potřeby ke zmírnění bolesti svalů a snížení horečky. Vyhněte se protizánětlivým lékům jako je ibuprofen nebo kyselina acetylsalicylová, které mohou dráždit žaludek.

Domácí léčení

Domácí léčba může zahrnovat:

 • Zvýšený příjem tekutin jako jsou iontové nápoje, vývary, voda a čaje (vhodné jsou zejména neslazené bylinkové čaje - zázvor, máte, měsíček lékařský a další)
 • Dodržujte dietní opatření
 • Odpočinek

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se vaše příznaky zhorší nebo se příznaky nezlepší za jeden nebo dva dny, kontaktujte svého lékaře. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte silné bolesti břicha, zvracíte krev, máte krev ve stolici nebo máte černě zabarvenou stolici. Pokud dítě zvrací nebo má průjem, dejte si pozor na příznaky dehydratace jako je pláč bez produkce slz, propadlé fontanely na hlavě nebo suché plenky po několika hodinách, které svědčí pro snížené močení. V těchto případech okamžitě přivolejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je gastroenteritida příčinou mých příznaků?
 2. Jsem nakažlivý? Musím zůstat doma a nechodit do práce/školy?
 3. Kolik a jaký druh tekutin bych měl pít?
 4. Měl bych vás znovu navštívit, změní-li se mé příznaky?
 5. Mohl by to být něco vážnějšího než gastroenteritida?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Dále může požadovat odběr krve nebo stolice.

Rizikové faktory

kontakt s nakaženou osobou, konzumace kontaminových potravin nebo nápojů,

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses