Omrzliny

Symptomy

brnění a mravenčení, necitlivost, bolest, chladná kůže, bledá kůže, puchýře, černá kůže

Co je to?

Jestliže dochází k dlouhodobému vystavení chladu, zvyšuje se riziko vzniku omrzlin. V důsledku zachování teploty tělesného jádra dochází v chladném prostředí ke snížení prokrevení na periferii (horní a dolní končetiny, uši, nos...), což vede k poklesu teploty a zvýšenému riziku vzniku omrzlin. Oblast omrzliny může být bledá a jinak zabarvená, než zbytek těla. Je důležité léčit omrzliny hned, aby se zabránilo většímu poškození. Mírné případy můžete v rámci první pomoci léčit sami, ale závažné případy vyžadují lékařskou pomoc. Neléčené nebo těžké omrzliny mohou vést k trvalému poškození a poškození nervů. Ke vzniku omrzlin může vést prakticky u kohokoliv, ale kouření, užívání alkoholu, některé léky, diabetes a některé další faktory, zvyšují riziko. U každého, u koho jsou přítommy omrzliny se také zvyšuje riziko podchlazení, které může být život ohrožující.

Jaký je vývoj nemoci?

Osoba s omrzlinami musí být okamžitě přemístěna z chladného prostředí a je nutné, aby s ní bylo odstraněno veškeré mokré oblečení. Pokud není možné transportovat tuto osobu ihned na pohotovost, zkuste pomalu zahřát postižené oblasti. Namočte oblast, kde se nachází omrzlina do vlažné (ne horké!!) vody. Vzhledem k tomu, že se tkáň zahřeje, může se objevit zarudnutí a intenzivní bolest, proto je opravdu důležité zahřívat postižené místo postupně. Menší omrzliny obvykle nezpůsobují žádné trvalé problémy. Pokud se jedná o těžké omrzliny, objevují se puchýře až zčernání postižené tkáně. Toto je velmi závažný stav a bohužel postižená tkáň již většinou nemůže být nijak zachráněna a může být nutná amputace.

Profylaxe a prevence

Prevencí je dostatečný a teplý oděv (nejlépe v několika vrstvách). V chladném počasí se snažte zvýšit konzumaci teplých nápojů, aby jste se zahřáli, rozhodně však ale nekonzumujte nápoje alkoholické, protože ty by vám ke vzniku omrzlin mohly paradoxně dopomoci. Snažte se vykonávat nějakou fyzickou aktivitu, aby se tělo zahřívalo.

Léčba

Léčba omrzlin zahrnuje:

 • Vyhledání přístřešku
 • Vyvýšení oblasti, která je omrzlá
 • Postupné namáčení do vlažné vody
 • Léky proti bolesti
 • Intravenózní podání tekutin
 • Odstranění odumřelé tkáně, v závažných případech
 • Chirurgie
 • Antibiotika při infekci kůže

Domácí léčení

Používejte pouze vlhké teplo, pro postupné uvolňování omrzlin. Suché teplo z radiátoru může poškodit tkáň. Oblast omrzliny netřete a nesnažte se s ní příliš pohybovat. Sundejte si hodinky nebo jakékoliv šperky, které by mohly zaškrtit končetinu v případě rozvoje otoku. Pijte teplé nealkoholické nápoje a nápoje bez kofeinu. Omrzlou končetinu nijak nezatěžujte.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud dochází ke ztrátě citlivosti, ke změnám barvy kůže nebo cítíte výraznou bolest, vyhledejte ihned lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jak vážné je poškození?
 2. Jak dlouho budu mít bolesti?
 3. Jaké typy léčby potřebuji?
 4. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař Vás vyšetří a položí vám pár otázek. Možná bude požadovat RTG.

Rizikové faktory

Chladné počasí, práce venku v zimě, pobyt ve vysokých nadmořských výškách, lyžování vyšší věk, bezdomovectví, požití alkoholu a užívání drog, kouření, užívání beta-blokátorů, cukrovka, onemocnění krevních cév, poškození nervů, duševní onemocnění, Raynaudův fenomén

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses