Diagnózy

Odvykání kouření

Symptomy

chuť na cigarety, bolesti hlavy, špatná nálada, netrpělivost, úzkost, roztěkanost, potíže se soustředěním, únava, poruchy spánku, zvýšená chuť k jídlu, přibývání na váze

Co je to?

Nikotin je návyková látka v obsažená v tabáku, která ovlivňuje náladu člověka. Lidé, kteří pravidelně kouří, žvýkají, nebo vdechují tabák se brzy stávají závislí na nikotinu. Pokud není zajištěn pravidelní přísun nikotinu, objevují se abstinenční příznaky. Patří mezi ně intenzivní touha po nikotinu, špatná nálada, podrážděnost, bolesti hlavy a úzkost. Odnětí nikotinu může být obtížné a nepříjemné, ale není pro organismus nijak škodlivé. Často příznaky odezní během několika týdnů, jak se tělo přizpůsobí. Podstatou léčby je úplné vyloučení závislosti a minimalizace rizika opětovnému užívání nikotinu.

Jaký je vývoj nemoci?

Jen pár hodin poté, po posledním užití nikotinu se mohou objevit abstinenční příznaky. Mají tendenci se zhoršovat v průběhu následujících několika hodin a vrcholí po 2-3 dnech. Příznaky bývají nejzávažnější u lidí, kteří kouřili mnoho let. U lidí trpících duševními poruchami a depresemi bývají tyto stavy při odvykání závislosti na nikotinu ještě zesílené. Abstinenční příznaky by měly vymizet během několika dní. Užívání nikotinových doplňků jako jsou kožní náplasti, žvýkačky, inhalátory a nosní spreje sníží abstinenční příznaky a mohou usnadnit odvykací kůru. Lidé, kteří přestali, mohou mít ještě po nějakém čase zvýšenou chuť na cigaretu a zejména v situacích, které jsou psychicky náročné nebo v prostředí, kde ostatní lidé kouří.

Profylaxe a prevence

Vždy je nejlepší s kouřením vůbec nezačínat, aby se později nemuseli řešit způsoby odvykací terapie.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

  • Nikotinové náplasti, nosní spreje a inhalátory
  • Perorální léky jako bupropion a vareniklin
  • Podpůrné skupiny nebo odvykací terapie

Domácí léčení

Při odvykací terapii se doporučuje vyhledání podpůrné skupiny - lidí, kteří řeší stejný problém. Můžete zakoupit různé nikotinové preparáty (náplasti, bonbony, žvýkačky,…), které vám pomohou se zlozvykem přestat. Obrátit se také můžete na svého lékaře a požádat ho o farmakologickou výpomoc nebo můžete navštívit centra specializující se na odvykání kouření. Zkusit můžete také akupunkturu a jiné formy alternativní medicíny. Důležitý je také dostatek pohybu a změna stravovacích návyků. Kuřákům lze při odvykací terapii doporučit také odvar z ovesných vloček, třezalky tečkované, ale velmi vhodná je také konzumace zázvoru a ženšenu. Zvyšte také příjem vitamínů (C,E) a minerálů (zinek, selen). Můžete také koupit doplněk stravy obsahující koenzymQ10, což je významný antioxidant.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se snažíte přestat kouřit (nebo o tom uvažujete), poraďte se s lékařem o tom, jak řídit abstinenční příznaky.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak mohu ovlivnit abstinenční příznaky?
  2. Jak dlouho budu mít abstinenční příznaky?
  3. Můžete mi doporučit nějaký odvykací program nebo podpůrnou skupinu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vám položí pár otázek a bude se zajímat o sílu vaší závislosti.

Rizikové faktory

dlouhodobé kuřáctví, stres, kontakt s kuřáky

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses