Diagnózy

Odchlípení sítnice

Odborný název

Amoce sítnice

Symptomy

vidění "sněhové bouře", vločky před očima, jasné záblesky světla v periferním vidění, slepá místa, ztrátu zraku, rozmazané vidění

Co je to?

K odchlípení sítnice dochází, pokud se sítnice oddělí od vrstvy, která leží pod sítnicí, a která ji vyživuje. Tím je přerušena výživa sítnice, která po poměrně krátké době odumírá, pokud není stav lékařsky ošetřen. Mezi příznaky může patřit vidění světlých záblesků světla v periferním vidění, rozmazané vidění a vidění vloček před okem. Mnoho příčin může způsobit odchlípení sítnice, včetně poranění oka, oční operace, diabetu nebo zánětlivého onemocnění. Někdy se však sítnice může odchlípit bez zjevné příčiny.

Jaký je vývoj nemoci?

Odchlípení sítnice není bolestivé. Můžete si všimnout náhle se objevujících slepých míst ve vašem zorném poli, může dojít k úplné ztrátě zraku nebo můžete vidět pohyblivé vločky. Většina stavů lze úspěšně chirurgicky léčit, je však důležité rychlé lékařské ošetření, protože pigmentové buňky mohou odumřít už po několika hodinách až dnech a poté dochází k nenávratné ztrátě zraku.

Profylaxe a prevence

Dbejte na preventivní návštěvu očního lékaře, pokud patříte do rizikových skupin - máte krátkozrakost, máte odchlípení sítnice v rodinné anamnéze, došlo k tupému poranění oka apod. Snažte se vyvarovat jakémukoliv poranění oka a při práci používejte ochranné brýle, které mohou zabránit případnému poškození oka.

Léčba

Ve většině případů léčba spočívá v chirurgickém ošetření.

Domácí léčení

Domácí léčba není možná, pokud máte podezření na odchlípení sítnice, ihned vyhledejte lékaře.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Odchlípení sítnice vyžaduje okamžité lékařské ošetření. Navštivte svého lékaře ihned, pokud máte nějaké příznaky odchlípení sítnice nebo jakékoliv náhlé změny zraku. Léčba je nejúčinnější, pokud je započata do 24 hodin.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. O jak vážný stav se jedná.
  2. Budu mít nějaké problémy v budoucnu?
  3. Co mohu udělat pro urychlení léčby?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede oční vyšetření. Může také nařídit další oční vyšetření včetně elektroretinogramu, test refrakce, fluorescenční angiografie, oftalmoskopie a ultrazvuku.

Rizikové faktory

krátkozrakost, operace očí v anamnéze, věk nad 40 let, odchlípení sítnice na druhém oku, zranění hlavy nebo oka

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses