Diagnózy

Postižení oka při diabetu

Odborný název

diabetická retinopatie

Symptomy

ztráta zraku, vidění černých prostor, rozmazané vidění, slepota

Co je to?

U lidí s diabetem se může vyvinou diabetická retinopatie, v jejímž důsledku může dojít k částečné ztrátě zraku až k úplné slepotě. Diabetická retinopatie zahrnuje poškození krevních cév v sítnici. Cévy v sítnici se mohou zvětšovat, rozšiřovat a může docházet k jejich prosaku. Obvykle nedochází ke ztrátě zraku. Později však u některých lidí tyto abnormální cévy mohou prorůstat skrz sítnici, mohou prasknout a může tak dojít ke krvácení do oblasti centra sítnice a sítnice se díky tomu může odchlípnout, což vede ke ztrátě zraku. U lidí s diabetem je také vyšší riziko rozvoje šedého zákalu a glaukomu. U diabetiků je důležité udržovat hladinu cukru na správné hladině a také je potřeba dbát na pravidelné preventivní oční prohlídky.

Jaký je vývoj nemoci?

Většina lidí si nevšimne žádných příznaků diabetické retinopatie a to zejména, pokud se jedná o časná stádia. Někdy se příznaky dokonce neobjevují ani v pozdních stádiích. Častěji však dochází k postupné ztrátě zraku a vidění černých míst v zorném poli, což vzniká v důsledku krvácení z cév v sítnici. V časných stádiích možná nebudete potřebovat žádnou léčbu diabetické retinopatie. Ale bude nutné častější oční vyšetření, aby byly případné změny včas podchyceny a léčeny. V některých případech může být nutné laserové ošetření nebo chirurgický zákrok.

Profylaxe a prevence

Prevencí je předcházet vzniku diabetu. Pokud již k rozvoji diabetu došlo, dbejte na udržení hladiny cukru na požadovaných hodnotách. Prevencí je pravidelné a správné užívání inzulinu, pravidelná vyvážená strava, dostatečný příjem tekutin. Obecně se při diabetu doporučuje zvýšit příjem některých stopových prvků – zejména chromu a zinku, které můžete volně koupit v lékárně jako doplněk stravy. Důležité je snížit příjem cukru na minimum a nahradit jej umělými sladidly, které běžně koupíte v obchodě nebo v lékárně. Velmi vhodná je také stevie, která svou sladkou chutí taktéž nahradí cukr. Velmi důležité je zvýšit přísun omega-3-mastných kyselin (buď z potravy – lněné semínko, ryby,…) nebo koupí volně prodejných doplňků stravy – lněný olej a rybí tuk. Diabetici obecně by měli zvýšit příjem vitamínů (zvláště pokud se již u nich objevili pozdní komplikace diabetu – kterou je právě i diabetická retinopatie), proto zvyšte příjem ovoce a zeleniny a kupte si volně prodejné vitamínové přípravky.

Léčba

Snažte se udržet hladinu krevního cukru na požadované hodnotě. Možná budete muset podstoupit laserové ošetření nebo chirurgický zákrok.

Domácí léčení

Můžete pomoci udržet vaše oči zdravé tím, že se budete snažit udržet správnou hladinu krevního cukru. Sledování hladiny cholesterolu a krevního tlaku může také pomoci.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud jste si všimli změn ve vašem zraku.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. O jak pokročilý stav se jedná?
  2. Došlo k poškození sítnice?
  3. Jaký typ léčby potřebuji?
  4. Co bych měl očekávat do budoucna?
  5. Jak často bych měl podstoupit oční vyšetření?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař provede komplexní oční vyšetření, pomocí kterého zjistí, jak dobře vidíte, provede vyšetření očního pozadí a změří nitrooční tlak.

Rizikové faktory

diabetes

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses