Diagnózy

Temporální arteriitida

Odborný název

Velkobuněčná arteriitida

Symptomy

  • citlivost na dotek
  • ztuhlost nebo snížení pohyblivosti změny ve vidění
  • bolest nebo diskomfort
  • bolest hlavy
  • částečná ztráta vidění

Co je to?

Temporální arteriitida neboli obrovsko - buněčná arteriitida je zánětlivé onemocnění tepen, které zásobují krví hlavu a krk, vyjímečně bývají postiženy i tepny zásobující horní část trupu a paže. V důsledku zánětu v tepně dochází k přestavbě vnitřní stěny cévy a ke snižování průtoku. Díky tomu je sníženo zásobování postižené oblasti okysličenou krví. Nejčastěji bývá postižena tepna v oblasti spánků. Tato pak výrazně prominuje pod kůží a je na pohmat tužší a citlivější a je abnormálně vinutá. Arteriitis temporalis se projevuje bolestmi hlavy, zejména v okolí zmiňované tepny. Dále může být přítomna horečka, únava, ztráta chuti k jídlu, problémy s koordinací či bolesti při žvýkání. Postižena může být také tepna, která zásobuje krví oko, zde pak mezi příznaky patří postupná ztráta zraku. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje u starých osob a postihuje více ženy než muže.

Jaký je vývoj nemoci?

Jestliže je zavčasu zahájena terapie, je možné tuto nemoc vyléčit bez trvalých následků. Včasná léčba také snižuje riziko, že se nemoc znovu objeví. Velmi důležité je tuto nemoc léčit včas zejména kvůli případné ztrátě zraku. Nejprve osoba pozoruje částečně zhoršený zrak, jak ale nemoc postupuje, může dojít až k úplné (zpravidla jednostranné) slepotě.

Profylaxe a prevence

Není znám přesný postup, jak této nemoci předcházet. Obecně (jako u většiny nemocí) však platí, že je potřeba dodržovat režimová opatření a správný životní styl. Důležité je posilovat imunitní systém dostatečným příjmem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná.

Léčba

Lékem volby jsou kortikosteroidy.

Domácí léčení

Toto onemocnění lze léčit pouze podáním kortikosteroidů. Toto léčivo má však řadu nežádoucích účinku, proto je důležité v rámci domácí péče dbát určitých pravidel, aby míra vedlejších účinků kortikosteroidů byla co nejmenší. Kortikosteroidy při dlouhodobém užívání způsobují řídnutí kostí, proto je důležité ve větší míře přijímat vápník a vitamín D. Vhodné je se také vyvarovat kouření a užívání většího množství alkoholu. Vliv na hustotu kostní dřeně má také pravidelné a rovnoměrné zatěžování kostí, proto se doporučuje pravidelná pohybová aktivita.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Jestliže se u vás objevili některé ze symptomů charakteristické pro temporální arteriitidu, promluvte si o nich se svým lékařem. Vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc, jestliže došlo ke ztráta zraku nebo cítíte slabost v některém okohybném svalu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jak dlouho budu muset léky užívat?
  2. Jaké jsou vedlejší účinky těchto léků?
  3. Jaké je riziko, že se nemoc opět vrátí?
  4. Bude můj zrak trvale změněn?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár dotazů a poté se zaměří na postiženou cévu, u které bude zkoumat známky citlivosti a bude hodnotit její tloušťku. Může také provést biopsii postižené tepny pro identifikaci známek zánětu. Z biopsie není potřeba mít strach, jedná se o bezpečný postup, po které zůstává buď malá anebo žádná jizva.

Rizikové faktory

závažné infekce; časté užívání vysokých dávek antibiotik; ženské pohlaví; polymyalgia rheumatica

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses