Obezita

Symptomy

BMI (body mass index) nad 30

Co je to?

Jako obezita se označuje nadměrné množství tělesného tuku v organismu. Míru obezity lze stanovit použitím vzorce pro výpočet BMI (body mass index - index tělesné hmotnosti). Pokud je BMI vyšší než 30, pak se jedná o obezitu. Obezita je velmi častý a závažný zdravotní problém. Pokud máte zvýšené množství tělesného tuku (zejména v oblasti pasu), pak se zvyšuje riziko pro mnoho zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, vysoké hladiny cholesterolu, cukrovky a mrtvice. Obezita může také způsobit deprese a nízké sebevědomí. Pokud jste obézní, je velké riziko, že vaše děti budou také obézní. Pokuste se zhubnout, přijímejte méně kalorií a věnujte se pravidelné fyzické aktivitě. V některých případech může pomoci chirurgické řešení obezity.

Jaký je vývoj nemoci?

Pokud jste obézní, jste ve vyšším riziku vzniku závažných zdravotních problémů jako jsou srdeční choroby; diabetes 2.typu; některé druhy rakoviny (včetně tlustého střeva, žlučníku, ledvin, a postmenopauzální rakoviny prsu); dýchací problémy (jako je spánková apnoe a astma) a osteoartritida. Ženy mohou mít komplikace během těhotenství, jako například vysoký krevní tlak během porodu, dále se zvyšuje riziko vyšší porodní váhy novorozenece a také se zvyšuje riziko vrozených vývojových vad u vašeho miminka. Obezita často způsobuje emocionální problémy u dětí a dospělých jako jsou deprese, nízké sebevědomí a sociální izolace.

Váš lékař a dietolog vám může pomoci vytvořit reálný plán pro zdravé hubnutí postavené na změně životosprávy, vhodném jídelníčku a dostatku pohybu. V některých případech může lékař předepsat léky na hubnutí. Pokud jste velmi obézní nebo máte vážné zdravotní problémy, které souvisejí s vaší obezitou, může pomoci chirurgický zákrok.

Profylaxe a prevence

Prevencí vzniku obezity je zdravý životní styl. Důležitá je vhodná, vyvážená a energeticky přiměřená strava, dostatek pohybu a duševní hygiena. Dostatečně spěte.

Léčba

Léčba obezity zahrnuje:

 • Změna stravovacích návyků
 • Zvýšení fyzické aktivity
 • Změny chování
 • Programy na podporu hubnutí
 • Léky na potlačení chuti k jídlu
 • Chirurgické řešení obezity

Domácí léčení

Tyto strategie domácí péče mohou vám nebo vaší rodině snížit hmotnost na požadovanou úroveň:

 • Jezte méně a častěji se věnujte aktivnímu pohybu.
 • Snídejte a nevynechávejte jídla. Doporučuje se jíst 5-6x za den.
 • Jezte v klidu, nejlépe v kruhu rodiném, ne u televize nebo s novinami v ruce.
 • Alespoň 30 minut denně se věnujte nějaké fyzické aktivitě.
 • Vyvarujte se stravování ve fast foodech, nekonzumujte sladké nápoje včetně ovocných šťáv a ochucených mlék.
 • Jezte nízkotučné mléčné výrobky.
 • Jezte více ovoce a zeleniny.
 • Vyvarujte se konzumaci potravin, kterými se vždy přejíte.
 • Vhodné pro hubnutí jsou bylinky chaluha a svízel.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud jste obézní, máte obavu ze zdravotních problémů souvisejících s obezitou nebo jste se snažil zhubnout, ale nedaří se vám to. Vyhledejte lékaře, pokud se budete chtít poradit o čemkoliv, co bude souviset se strategií hubnutí.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jak velké je riziko vzniku závažných zdravotních problémů?
 2. Jaké postupy mám zvolit pro racionální hubnutí?
 3. Může mi dietolog pomoci s plánováním jídelníčku?
 4. Jak často bych se měl věnovat pohybové aktivitě?
 5. Co mi může pomoci udržet motivaci zhubnout?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření, zváží vás, změří obvod pasu a výpočítá BMI. Lékař může také provést jiná vyšetření pro vyloučení jiné zdravotní příčiny.

Rizikové faktory

Nezdravá strava; přejídání; genetická predispozice; poruchy příjmu potravy jako je záchvatovité přejídání či bulimie; neaktivní životní styl; nedostatek spánku; stárnutí; některé zdravotní stavy včetně hypotyreózy, Cushingova syndromu, deprese, syndromu polycystických ovarií; některé léky jako jsou kortikosteroidy, antidepresiva, antikoncepční pilulky

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses