Novorozenecká žloutenka

Symptomy

žluté zabarvení kůže, žluté zabarvení bělma očí, únava, snížený příjem potravy

Co je to?

Novorozenecká žloutenka je běžný a obecně neškodný stav. Může se vyvinout během několika dnů po narození. Dítě může mít nažloutlou kůži a oční bělmo. Příčinou je nahromadění látky zvané bilirubin. Jedná se o látku, která vzniká normálně činností metabolismu, ale v případě novorozenecké žloutenky vzniká bilirubinu větší množství. Léčba zpravidla není potřeba a žloutenka sama ustoupí. Vhodné je však pozorování a lékařský dohled až do doby, kdy žloutenka nevymizí.

Jaký je vývoj nemoci?

Novorozenecká žloutenka je běžná u většiny novorozenců a jedná se o zcela běžný jev. Tato fyziologická žloutenka se objevuje během dvou až tří dnů po narození. Příznaky mohou být nejvíce patrné mezi druhým a čtvrtým dnem a obvykle vymizí během 2 týdnů. Některé děti se žloutenkou je třeba léčbu speciálním osvětlením ("modré světlo"), které rozkládají bilirubin a urychlují ústup žloutenky. Děti s novorozenci žloutenku musí zůstat v porodnici déle nebo jsou potřeba častější návštěvy u lékaře, až do okamžiku, dokud příznaky odezní. Nikdy není dobré žloutenku podceňovat - ve výjimečných případech nekontrolovaná žloutenka může způsobit vážné problémy jako je poškození mozku, hluchotu a dětskou mozkovou obrnou.

Profylaxe a prevence

Prevence tohoto stavu není známa, jedná se o zcela běžný stav.

Léčba

Většina dětí nepotřebuje léčbu. Pokud je hladina bilirubinu velmi vysoká nebo se zvyšuje, může léčba spočívat v:

  • Častější krmení
  • Fototerapii - expozici speciálních modrých světel, které rozkládají bilirubin
  • Transfúzi (ve vzácných závažných případech)

Domácí léčení

Děti se žloutenkou musí vždy prohlédnout pediatr. Krmte díte 8-12x denně. Tím se zrychlí střevní peristaltika, která pomáhá odstranit bilirubin z těla. Zeptejte se lékaře, zda nepřímé sluneční světlo může pomoci s příznaky.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud má vaše díte žloutenku, budou nutné pravidelné prohlídky u pediatra během několika prvních týdnů po porodu. Pokud se žloutenka zhorší nebo trvá déle než dva týdny nebo se rozšíří na chodidla, kontaktujte svého pediatra. Pokud vaše dítě má žloutenku a nechce přijímat potravu, je apatické a má horečku, jděte na pohotovost.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. O jaký typ žloutenky se jedná?
  2. Jak dlouho budu mít příznaky?
  3. Bude moje dítě potřebovat fototerapii nebo jinou léčbu?
  4. Jaké jsou příznaky ohrožení na životě? Jaká je prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař může vyšetřit kůži dítěte sondou, což mu pomůže stanovit hladinu bilirubinu nebo odebere vzorek krve.

Rizikové faktory

předčasný porod, potíže při kojení, tvorba modřin po těžkém porodu, novorozenecká žloutenka v rodinné anamnéze, matka s diabetem

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses