Noční můry

Symptomy

 • nespavost, zrychlené dýchání
 • zvýšená tepová frekvence
 • děsivé sny

Co je to?

Noční můry jsou děsivé s stresující sny, které má čas od času každý. Nejčastěji se objevují u dětí. Někdy mohou být noční můry příznakem nějaké jiného základního onemocnění jako jsou úzkostné poruchy, spánková apnoe a horečka. Užívání některých léčiv (anebo přerušení jejich užívání) může vyvolat tyto děsivé sny.

Jaký je vývoj nemoci?

Noční můry se zpravidla objevují v druhé polovině noci a většinou vede k probuzení spící osoby. Tato osoba je většinou schopna popsat, co bylo obsahem noční můry. Většinu nočních mur obvykle způsobují napětí a úzkost, proto je možné výskyt děsivých snů snížit relaxací a minimalizací stresu. Jestliže se noční můry objeví po začátku nebo ukončení užívání nějakého léku, pak se poraďte se svým lékařem.

Profylaxe a prevence

Důležité je dbát na minimum stresu a vystavení stresujícím a děsivým situacím (u dětí to může být i dívání se na hororové filmy v televizi). Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. Dbejte na pravidelný spánkový režim ve vhodném prostředí. U dětí se doporučuje rozsvícení alespoň tlumeného světla a čtení pohádek před spaním.

Léčba

 • změna spánkových návyků
 • pravidelné cvičení
 • snížení stresu
 • psychoterapie
 • léky na snížení výsyktu nočních mur

Domácí léčení

Vyvarujte se ve větší míře konzumaci alkoholu před spaním a dbejte na správné spánkové návyky. Pravidelně sportujte a vyhýbejte se stresu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte vy nebo vaše dítě noční můry tak často, že nejste schopni normálně fungovat během dne, vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jedná se opravdu o noční můry?
 2. Co může být příčinou?
 3. Jak mohu nočním můrám předcházet?
 4. Jak mohu snížit stres?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Někteří lidé mohou potřebovat další testy pro vyloučení jiné příčiny.

Rizikové faktory

děti; ženy; noční můry v rodinné anamnéze; stres; smutek; přejídání před spaním; přemíra kofeinu; přemíra alkoholu; užívání antidepresiv; užívání léků na spaní; užívání drog; horečka; deprese; úzkostné poruchy; posttraumatická stresová porucha; spánková apnoe; narkolepsie; mentální retardace

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses