Nízký krevní tlak

Odborný název

hypotenze

Symptomy

 • mdloba, únava
 • točení hlavy
 • rozmazané vidění
 • pocit na omdlení
 • pocit nedostatku kyslíku
 • slabost

Co je to?

Krevní tlak je tlak, který působí na stěnu tepen při každém srdečním stahu. Jestliže je tlak nižší než 120/80mmHg, pak je označován za nízký krevní tlak neboli hypotenzi. Jestliže je tlak z jakéhokoliv důvodu nízký, výsledkem je nedostatečné prokrvení periferních částí těla, kdy zásadní vliv má nedostatečné prokrvení mozku. Jestliže není mozek dostatečně zásoben okysličenou krví, dochází k rozvoji výše uvedených symptomů. Nízký krevní tlak může u některých osob vzniknout při rychlém postavení z lehu do stoje. Jedná se o poměrně běžný stav zejména v horkých letních dnech. Významný vliv na výši krevního tlaku má také hydratace, vedlejší účinky některých užívaných léků a v neposlední řadě onemocnění srdce. V důsledku symptomů, které jsou při hypotenzi přítomny, může docházet ke ztrátě vědomí a pádu, což může být příčinou mnoha poranění. Nízký krevní tlak (zpravidla od vysokého krevního tlaku) většinou nevyžaduje žádnou léčbu.

Jaký je vývoj nemoci?

Jestliže máte závratě, motání hlavy, pocit na omdlení či jiné symptomy, ihned se položte na zem (nebo alespoň posaďte na židli) a podložte dolní končetiny tak, aby byly nad výší srdce. V této poloze příznaky vymizí zpravidla do několika sekund či minut. Jestliže vaše symptomy nepomíjejí, vyhledejte lékařskou pomoc, mohlo by se jednat o nějaký vážnější stav, kdy hypotenze může být pouze důsledkem tohoto stavu.

Profylaxe a prevence

Profylakticky je možné podávat kardiotonika, která jsou schopna zvýšit krevní tlak. Prevencí jsou určité postupy (uvedené výše), které nízký tlak sice nezvýší přímo, ale mohou zabránit následkům působení krevního tlaku (mdloba, motání hlavy, ...). Zvyšte příjem sodíku (konzumací kuchyňské soli), přísun vitamínu C. Z bylinek je velmi vhodná lékořice, kopřiva zázvor. Dostatečně pijte a nebojte se příležitostné konzumace kávy a alkoholu.

Léčba

 • změna podávaného léku, jestliže je lék příčinou hypotenze
 • větší příjem tekutin (nebo podání tekutin intravenózně v nemocnici), jestliže hypotenze vznikla v důsledku dehydratace
 • kompresní punčochy na dolních končetinách
 • léky na zvýšení krevního tlaku
 • léčba základní příčiny, která způsobuje hypotenzi (onemocnění štítné žlázy, srdce,…)

Domácí léčení

Jestliže máte závrať nebo pocit na omdlení, lehněte si a podložte dolní končetiny nad úroveň srdce. Pokud se kolem vás vyskytují lidé, oznamte jim, co se děje a požádejte o sklenici vody. Pokud se vám neudělá lépe, vyhledejte lékaře pro ujištění, že se nejedná o něco vážnějšího. Jako prevence se doporučuje dostatečný příjem tekutin, nekonzumovat velké množství alkoholu, vyvarovat se dlouhému stání anebo rychlému vstávání z lehu do stoje.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, jestliže máte závratě nebo omdlíváte i přesto, že jste provedl výše zmíněná opatření (leh + vyvýšení dolních končetin). Jestliže se příznaky nízkého tlaku vyskytují spolu s nějakým vážným zraněním, krvácením, popáleninami, bolestí na hrudi, šokem nebo je přítomen nepravidelný srdeční tep, pak volejte rychlou záchrannou službu.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Jedná se o nebezpečný stav?
 2. Co může být příčinou hypotenze?
 3. Mohou být příčinnou mého nízkého tlaku některé z užívaných léků?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař vám položí pár otázek a vyšetří vás. Může také zažádat o krevní testy, vyšetření moče a může vás odeslat na RTG.

Rizikové faktory

těhotenství; pokročilý věk; dehydratace; intenzivní fyzická aktivita; horké počasí; alkohol; onemocnění srdce; infekce; chudokrevnost; onemocnění štítné žlázy; Addisonova choroba; Parkinsonova choroba; deprese; cukrovka; poranění míchy

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses