Nedostatek vlákniny ve stravě

Symptomy

Zácpa, tvrdá stolice, bolesti břicha, plynatost, hemoroidy, trhliny v okolí konečníku, bolest v okolí konečníku

Co je to?

Bohaté na vlákninu jsou ovoce, zelenina, obiloviny, celozrnné pečivo a výrobky, hnědá rýže, luštěniny. Obsahují nerozpustnou vlákninu, která prochází tělem nezměněná a podporuje tak pravidelné vyprazdňování. Pokud není příjem vlákniny dostatečný, pak se objevuje zácpa. Za zácpu se označuje stav, kdy se frekvence chození na stolici sníží pod 3/týden. Může se také objevit tuhá a tvrdá stolice. Denně by měl každý přijmout 20-35 g vlákniny. Bohužel většina lidí příjme za den pouze 4-15 g vlákniny.

Jaký je vývoj nemoci?

Při nedostatečném příjmu vlákniny se zpomaluje střevní peristaltika, proto je důležité postupně do svého jídelníčku zavést dostatek vlákniny, aby se předcházelo zácpě, ale také dalším onemocněním jako je onemocnění srdce a diabetes. Chronická zácpa může být příznakem jiných zdravotních problémů jako je syndrom dráždivého tračníku nebo snížená funkce štítné žlázy. Některé léky jako například antidepresiva a opioidy podávané proti bolesti také mohou způsobit zácpu. V těchto případech je nutná změna léku nebo jeho dávkování.

Profylaxe a prevence

Důležitý je dostatečný příjem vlákniny ve stravě (20-35 g/den). Bohaté na vlákninu jsou ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, celozrnné pečivo, neloupaná rýže, luštěniny, sója a další. Velký obsah vlákniny obsahují švestky, otruby, či lněné semínko - doporučuje se tedy jejich pravidelná konzumace. Vlákninu lze také zakoupit jako volně prodejné potravinnové doplňky. Na trhu je jich celé množství. Doporučit lze např. Psyllium. Spolu s dostatečnou konzumací vlákniny je také velmi důležité dodržování pitného režimu.

Léčba

Váš lékař může doporučit zvýšit příjem vlákniny ve vaší stravě, jíst více ovoce, zeleniny, fazolí a celozrnných výrobků. Lékař také může doporučit doplňky stravy bohaté na vlákninu. Pokud musíte dodržovat nízký obsahe vlákniny ze zdravotních důvodů, může Vám lékař předepsat změkčovadla stolice nebo projímadla, která vám pomohou se zácpou.

Domácí léčení

Zvyšte příjem vlákniny:

  • Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny - ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky, fazole, ořechy a semena
  • Pravidelně se věnujte pohybové aktivitě
  • Pijte dostatek tekutin
  • Užívejte potravinové doplňky bohaté na vlákninu

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Měli byste navštívit svého lékaře, pokud jste se pokusili navýšit příjem vlákniny, ale stále máte zácpu nebo jste si všimli neobvyklých změn ve vyprazdňování, neobvyklé ztráty hmotnosti nebo máte bolesti břicha. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte silné bolesti břicha, zvracíte krev nebo máte černou stolici.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je příčinou zácpy nízký příjem vlákniny?
  2. Jak mám zvýšit příjem vlákniny?
  3. Potřebuji nějaká vyšetření?
  4. Mohlo by se jednat o něco jiného než o zácpu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Při závažné nebo chronické zácpě může lékař provést další vyšetření jako je např. kolonoskopie.

Rizikové faktory

nesprávné složení jídelníčku, život v rozvojových zemích s nedostatkem potravy

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses