Nízká hladina draslíku

Odborný název

Hypokalémie

Symptomy

křeče v nohách - zejména v oblasti lýtek, bušení srdce, únava, slabost, dušnost, závratě, zmatenost, mdloby, znecitlivění, nevolnost nebo zvracení, křeče v břiše, nepravidelný srdeční tep, deprese a jiné psychické problémy

Co je to?

Za nízkou hladinu draslíku (hypokalémii) je považována hladina draslíku krvi pod 3,5 mmol/l. Příznaky zahrnují nízkou energii, křeče v nohách, slabost, závratě a nevolnost. Velmi nízké hladiny mohou být život ohrožující. Nervové a svalové buňky ptřebují draslík k tomu, aby mohly správně fungovat. Pokud mají draslíku málo, objevují se výše uvedené příznaky. Hypokalémie je velmi nebezpečná pro funkci srdce, kdy se mohou objevovat arytmie nebo bušení srdce. Mezi nejčastější příčiny patří užívání diuretik nebo některých dalších léků, průjem, postižení ledvin, poruchy příjmu potravy, a chronické užívání laxativ. Nízké hladiny draslíku jsou zvláště nebezpečné pro lidi s onemocněním srdce, proto je u těchto osob nutný pravidelný monitoring hladiny draslíku v krvi.

Jaký je vývoj nemoci?

Hladina draslíku v krvi pod 3,5 mmol/l se považuje za nízkou. Pokud hladina draslíku sahá pod 2,5 mmol/l, pak se může jednat o život ohrožující stav. Př pouze mírně snížené hladině draslíku se může občas objevovat pouze mírná únava nebo křeče v nohách. Často je snížená hladina draslíku zjištěna při rutinním odběru krve. Pokud se hladina draslíku nadále snižuje, symptomy se zhoršují. Pokud hladina klesne pod 2 mmol/l, může dojít k celkovému kolapsu a ztrátě funkce svalů. Obvykle příznaky odezní s léčbou. Abnormální srdeční rytmus, který vznikne v důsledku hypokalémie, se většinou po čase vrátí k normálu.

Profylaxe a prevence

U pacientů užívajících diuretika je prevencí hypokalémie podání takového typu diuretik, které nebudou ovlivňovat hladinu draslíku (tj. kalium-šetřící diuretika). Dbejte na vyváženou stravu a pokud je to možné, vyhněte se užívání projímadel.

Léčba

Léčba závisí na tom, o jak závažný nedostatek draslíku se jedná. U velmi závažných příznaků je nutná hospitalizace a léčba zahrnuje:

  • Monitorování funkce srdce
  • Perorální podání draslíku nebo případné podání intravenózní infuze, pokud je hladina draslíku velmi nízká
  • Léčba všech souvisejících zdravotních problémů

Pokud jsou vaše příznaky mírné nebo máte-li středně nízkou hladinu draslíku bez jakýchkoliv příznaků, léčba může zahrnovat  doplnění draslíku podáním pilulek. Neužívejte preparáty pro doplnění draslíku bez dohledu lékaře. Váš lékař může také změnit vaše léky na léčbu jiných onemocnění, ketrými trpíte.

Domácí léčení

Nízké hladiny draslíku by měly být sledovány a léčeny lékařem. Neužívejte doplňky draslíku bez předchozí konzultace se svým lékařem! Váš lékař může předepsat preparáty pro zvýšení draslíku v krvi a následné po několika dnech provést vyšetření krve, aby se přesvědčil, že je léčba správná. Lékař také může doporučit změnu v jídelníčku a doporučit vám zvýšenou konzumaci potravin s vysokým obsahem draslíku (např. banány, rajčata, pomeranče, meloun a broskve).

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se cítíte slabý,  máte nepravidelný tep a neobvyklé pocity únavy nebo slabosti, navštivte svého lékaře. Velmi nízká hladina draslíku může být život ohrožující. Pokud užíváte diuretika a máte pocit slabosti nebo pocit na omdlení, máte bušení srdce nebo svalové křeče, kontaktujte ihned svého lékaře nebo jděte do nemocnice na pohotovost.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jaká je moje hladina draslíku v krvi?
  2. Jaká vyšetření potřebuji?
  3. Jak se mohu vyhnout tomuto problému v budoucnu?
  4. Musím změnit některý z léků, které užívám?

Jak bude probíhat vyšetření?

Nízká hladina draslíku je velmi často zjištěna při rutinním odběru krve. Máte-li příznaky hypokalémie, Váš lékař odebere anamnézu, provede fyzikální vyšetření a zažáda o vyšetření s cílem ověřit hladinu draslíku v krvi. Lékař může také požádat o další testy, aby vyloučil ostatní možné příčiny vašich příznaků.

Rizikové faktory

Ženy, podvýživa, užití diuretik nebo některých dalších léků, nadměrné užití projímadel, nadměrné pocení při námaze, onemocnění ledvin, poruchy příjmu potravy

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses