Diagnózy

Zánět optického nervu

Odborný název

Neuritida optiku, retrobulbární neutritida

Symptomy

rozmazané vidění obvykle jen v jednom oku, vidění v odstínech šedi, abnormální vnímání barev, bolest za okem zejména při pohybu

Co je to?

Zánět zrakového nervu neboli neuritida optiku je postižení nervu, který přenáší informace o viděném obrazu z oka do mozku. Mezi příznaky tohoto postižení patří bolest očí, rozmazané vidění (obvykle na jednom oku), bolesti hlavy a ztráta barevného vidění. K zánětu zrakového nervu může dojít samo od sebe nebo se může jednat o příznak roztroušené sklerózy nebo jiného autoimunitního onemocnění. Nejčastěji se objevuje u mladých lidí. Ve většině případů příznaky odezní, avšak může dojít i k trvalé ztrátě zraku. Vzhledem k tomu, že zánět zrakového nervu může být někdy spojen s vážnými onemocněními, je velmi důležité ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Jaký je vývoj nemoci?

Pokud se vaše příznaky nejsou spojené s primárním onemocněním jako je roztroušená skleróza, máte skvělou šanci na úplné zotavení. Zrak se obvykle vrátí do normálu během dvou až tří týdnů. Pokud k tomuto onemocnění dochází na základě jiného, primárního onemocnění, pak vaše prognóza závisí na tom, jak dobře bude primární stav léčen. Tři čtvrtiny lidí, kteří trpí zánětem zrakového nervu mají velkou šanci, že se jim zcela vrátí zrak do původního stavu. Ale u někteých lidí může přetrvávat zbytková porucha zraku.

Profylaxe a prevence

Prevence tohoto onemocnění je velmi obtížná, ale vzhledem k tomu, že je možný vliv některých infekcí na vznik zánětu optiku, pak se doporučuje správná léčba všech infekčních onemocnění a posilování imunity - zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny). Nicméně vzhledem k nejasnému původu tohoto onemocnění nelze přesně prevenci definovat.

Léčba

Naštěstí většina případů zánětu optického nervu odezní i bez léčby. Někteří lékaři předepisují kortikosteoridy na snížení zánětu a to buď ve formě tablet nebo v intravenózním podání. Vzhledem k tomu, že kortikosteroidy mají nežádoucí vedlejší účinky, lékaři je předepisují velmi opatrně.

Domácí léčení

Tento stav velmi často odezní sám a nevyžaduje léčbu. Pokud je však léčba potřeba, pak je nutné vyhledat lékaře, protože žádné domací prostředky nebo volně prodejné přípravky pravděpodobně s léčbou nepomohou.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte očního lékaře, pokud trpíte výše uvedenými příznaky.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Vzniklo toto onemocnění na základě nějakého jiného onmocnění?
  2. Jak dlouho to bude trvat než moje příznaky vymizí?
  3. Mám užívat nějaké léky?
  4. Bude můj zrak trvale poškozen?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš oční lékař vyšetří vaše oči pomocí oftalmoskopu, aby mohl zkontrolovat oční pozadí. Lékař může také provést vyšetření za účelem zhodnocení vnímání barev, vyšetření periferního vidění a reakce vaší zornice na osvit. V některých případech může požadovat MRI.

Rizikové faktory

horečka nebo chřipka u dětí, spalničky, příušnice, nachlazení

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses