deficit testosteronu
Jedná se o velmi častý důvod vypadávání vlasů u mužů v důsledku poklesu hladiny testosteronu. Vlasová linie ustupuje od čela k temeni, kde jsou vlasy tenčí a po čase se i zde objeve lysina. Tato lysina případně může vepředu splynout s vlasovou linii nad čelem a zbývající vlasy pak tvoří U-tvar po stranách hlavy. Mužská plešatost je neškodná, příčina není přesně známa, nicméně nejvýznamnější roli hraje pravděpodobně hladina hormonu testosteronu a genetické vlivy. Vypadání vlasů je zpravidla změna trvalá, proces vypadávání však může být pomocí léčby zpomalen.
K rozvoji mužské plešatosti dochází s postupně přibývajícím věkem, nicméně ne zřídka začíná již v dospívání. Čím dříve začne, tím pravděpodobněji bude mít vypadávání vlasů větší rozsah a rychlejší postup. Prvním příznakem je obvykle pomalu ustupující vlasová linie. Samotné vlasy se stávají tenčí a křehčí. Tento stav je normální a nevyžaduje léčbu, nicméně někteří lidé se mohou rozhodnout pro užívání lokálních nebo perorálních přípravků. Ty mohou pomoci zpomalit vypadávání vlasů a někdy podpořit nový růst. Další možností je transplantace vlasových kořínků, které se provádí v místech, kde jsou již vlasy prořídlé. Transplantace může být účinná, nicméně se jedná o dlouhodobou finančně náročnou léčbu.
Snížení hladiny testosteronu v těle se dá předcházet různými způsoby: základem je zdravá vyvážená strava, dostatečná pohybová aktivita, dostatek odpočinku a vyvarování se stresu, snížení příjmu alkoholu a cigaret. Doporučuje se také podávat zinek v potravinových doplňcích.
Kromě výše uvedených léků a transplantace nejsou žádné prostředky, jak předcházet nebo léčit plešatost. Ve fázi vypadávání je možno využít různých příčesků nebo změnit účes.
Pokud k vypadávání vlasů došlo po začátku užívání nějakého léčiva, vlasy vypadaly najednou, bylo přítomno doprovodné zarudnutí, svědění, pálení nebo bolest, pak je vhodné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.
Lékař vám položí pár dotazů a prohlédne pokožku hlavy a vlasy. Může také odebrat krev za účelem stanovení hladiny testosteronu v krvi. Lékař také může požadovat CT nebo MRI mozku za účelem vyloučení nádorového procesu v oblasti hypotalamu a hypofýzy.
onemconění hypofýzy, onemocnění hypothalamu, užívání kortikosteroidů, selhání ledvin, onemocnění jater, alkoholismus, chronické onemocnění, stres, muži, přibývající věk, přítomnost mužské plešatosti v rodině