Nízká hladina testosteronu

Odborný název

deficit testosteronu

Symptomy

  • pleš
  • vypadávání vlasů, snížení sexuální touhy, erektilní dysfunkce, snížený počet spermií, menší a měkčí varlata, ztráta ochlupení, podrážděnost, deprese

Co je to?

Jedná se o velmi častý důvod vypadávání vlasů u mužů v důsledku poklesu hladiny testosteronu. Vlasová linie ustupuje od čela k temeni, kde jsou vlasy tenčí a po čase se i zde objeve lysina. Tato lysina případně může vepředu splynout s vlasovou linii nad čelem a zbývající vlasy pak tvoří U-tvar po stranách hlavy. Mužská plešatost je neškodná, příčina není přesně známa, nicméně nejvýznamnější roli hraje pravděpodobně hladina hormonu testosteronu a genetické vlivy. Vypadání vlasů je zpravidla změna trvalá, proces vypadávání však může být pomocí léčby zpomalen.

Jaký je vývoj nemoci?

K rozvoji mužské plešatosti dochází s postupně přibývajícím věkem, nicméně ne zřídka začíná již v dospívání. Čím dříve začne, tím pravděpodobněji bude mít vypadávání vlasů větší rozsah a rychlejší postup. Prvním příznakem je obvykle pomalu ustupující vlasová linie. Samotné vlasy se stávají tenčí a křehčí. Tento stav je normální a nevyžaduje léčbu, nicméně někteří lidé se mohou rozhodnout pro užívání lokálních nebo perorálních přípravků. Ty mohou pomoci zpomalit vypadávání vlasů a někdy podpořit nový růst. Další možností je transplantace vlasových kořínků, které se provádí v místech, kde jsou již vlasy prořídlé. Transplantace může být účinná, nicméně se jedná o dlouhodobou finančně náročnou léčbu.

Profylaxe a prevence

Snížení hladiny testosteronu v těle se dá předcházet různými způsoby: základem je zdravá vyvážená strava, dostatečná pohybová aktivita, dostatek odpočinku a vyvarování se stresu, snížení příjmu alkoholu a cigaret. Doporučuje se také podávat zinek v potravinových doplňcích.

Léčba

  • léčba zpravidla není nutná
  • v případě potřeby je možné využít terapii finasteridem
  • transplantace vlasových folikulů

Domácí léčení

Kromě výše uvedených léků a transplantace nejsou žádné prostředky, jak předcházet nebo léčit plešatost. Ve fázi vypadávání je možno využít různých příčesků nebo změnit účes.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud k vypadávání vlasů došlo po začátku užívání nějakého léčiva, vlasy vypadaly najednou, bylo přítomno doprovodné zarudnutí, svědění, pálení nebo bolest, pak je vhodné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jedná se o běžné vypadávání vlasů?
  2. Existuje léčba?
  3. Kolik stojí léčba?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár dotazů a prohlédne pokožku hlavy a vlasy. Může také odebrat krev za účelem stanovení hladiny testosteronu v krvi. Lékař také může požadovat CT nebo MRI mozku za účelem vyloučení nádorového procesu v oblasti hypotalamu a hypofýzy.

Rizikové faktory

onemconění hypofýzy, onemocnění hypothalamu, užívání kortikosteroidů, selhání ledvin, onemocnění jater, alkoholismus, chronické onemocnění, stres, muži, přibývající věk, přítomnost mužské plešatosti v rodině

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses