Diagnózy

Nealergická rýma

Odborný název

Nealergická rhinitis

Symptomy

ucpaný nos, kýchání, svědění, červené oči, tmavé kruhy pod očima.

Co je to?

Za nealergickou rýmu se označuje stav, kdy je přítomno ucpání nosu, kýchání, výtok z nosu nebo svědění či červené oči a to vše bez  jakéhokoliv zjevného důvodu. Tento stav způsobuje stejné symptomy jako senná rýma, pouze s výjimkou, že spouštěčem není alergie. Stres, životní prostředí, infekce, a některé léky mohou vyvolat nealergickou rýmu. Ale obvykle je základní příčina tohoto problému neznámá. Na léčbu symptomů většinou velmi dobře pomáhají léky, které se užívájí k léčbě nachlazení.

Jaký je vývoj nemoci?

Nelaergická rýma obvykle začíná v dospělosti a může způsobit výtok z nosu a ucpání nosu během celého roku. Léčba dekongestivy nebo nosními spreji může zmírnit ucpání nosu. Pokud máte neobvykle vyklenutou nosní přepážku nebo zúžené nosní průchody, může být doporučeno operativní řešení.

Profylaxe a prevence

Vzhledem k tomu, že není jasné, co je příčinou nealergické rýmy, je velmi těžké doporučit jakákoliv preventivní opatření.

Léčba

Léčba nealergické rýmy může zahrnovat:

  • Nosní spreje (velmi vhodná je Vincentka v nosním spreji)
  • Dekongestiva (např. Olynth, Otrivin, Nasivin)
  • Kortikosteroidní nosní spreje
  • Antihistaminika jako nosní sprej
  • Anticholinergní nosní spreje
  • Chirurgický zákrok při zúžení nosních průchodů

Domácí léčení

Pravidelné smrkání vede k odstraňování hlenu z nosní dutiny a snižuje tak riziko pomnožení bakterií, smrkejte proto vždy, když to bude potřeba. Ulevíte tím také od tlakové bolesti. Pokud nealergickou rýmou trpí malé děti, které nemají kontrolu nad smrkáním, používejte odsávačky. Dýchejte zvlhčený vzduchu, snažte se vyhnout místům, kde je vzduchu přesušený. Velmi vhodné je zakoupení inhalátorů, které běžně dostanete v lékárně. Tyto inhalátory mimo jiné obsahují i bylinné výtažky (např. z eukalyptu), což také pomůže s uvolněním ucpaného nosu. Vhodná je také inhalace par z odvaru ze šalvěje, levandule anebo mořské soli. Pijte hodně tekutin, aby bylo vaše tělo hydratované a snáze se tvořil řídký hlen, který lze snadněji vysmrkat. Velmi vhodné je popíjení bylinkových čajů, které nejenom že se postarají o dostatečnou hydrataci, ale také budou mít pozitivní vliv na léčbu rýmy. Doporučit lze např. odvar ze zázvoru, meduňky a hřebíčku.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Navštivte svého lékaře, pokud trpíte silnými příznaky a nezabírají vám volně prodejné léky. Vyhledejte lékaře, pokud se u vás objevili jakékoliv nežádoucí účinky léků, které užíváte pro léčbu rýmy.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být příčinou mých příznaků alergická reakce?
  2. Můžou být příčinou mých příznaků nějaké léky, které užívám?
  3. Mohou tyto příznaky odeznít sami od sebe?
  4. Jaké léky mohu užít pro zmírnění příznaků?

Jak bude probíhat vyšetření?

Pro diagnostiku nealergické rýmy nejsou potřeba žádná specifická vyšetření. Důležité však je vyloučit alergickou příčinu, což se provádí pomocí alergologického vyšetření (kožní testy). Váš lékař Vás vyšetří a bude vám klást otázky týkající se vašich příznaků a léků, které jste užíval.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses