Diagnózy

Narkolepsie

Symptomy

neschopnost zůstat vzhůru

Co je to?

Narkolepsie je onemocnění, při kterém je postižen mozek. Lidé trpící narkolepsií mají problém s udržením bdělosti a v průběhu dne neplánovaně a neúmyslně usínají a to někjdy i uprostřed různých činností. Tento spánek může trvat několik sekund až minut. Symptomy se obvykle objeví mezi 10-25 lety, nicméně k rozvoji tohoto onemocnění může dojít prakticky kdykoliv. Dnes již léčba umožňuje pomoci při nadměrné denní spavosti a zároveň podporovat kvalitní spánek v noci.

Jaký je vývoj nemoci?

K usnutí může docházet prakticky kdykoliv, i během plnění některých úkolů a během činností. Může docházet i ke ztrátě svalového tonu, což vede ke zhroucení a pádu. Zvyšuje se tak riziko úrazů. Někteří lidé také mohou trpět halucinacemi.

Profylaxe a prevence

Protože nebyla ještě přesně objasněna přesná příčina této nemoci, neexistují zatím žádná preventivní opatření. Doporučit lze pravidelný a dostatečný spánek a a přes den si párkrát plánovaně zdřímnout a snížit tak riziko výskytu epizod neplánovaného usnutí. Můžete zkusit podání stimulantů během dne – nápoje s kofeinem (káva, černý nebo zelený čaj, maté), dále guaranu, ženšen nebo konzumaci čokolády v menší míře. Pro předcházení svalové slabosti se doporučuje užívání natrium-oxybutyrátu.

Léčba

  • stimulant pomáhající udržení stavu bdělosti během dne
  • SSRI (selektivní inhibitory vychytávání serotoninu)
  • natrium-oxybutyrát

Domácí léčení

Důležitý je pravidelný a dostatečně dlouhý noční spánek a případné pauzy na zdřímnutí během dne. Uspořádejte si pracovní plán dne tak, aby jste nejvíce činností dělali po období spánku. Nekonzumujte před spaním alkohol a nápoje obsahující kofein.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, jestliže pozoruje symptomy svědčící pro narkolepsii.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Myslíte, že se může jednat o narkolepsii?
  2. Jaké testy se používají k diagnostic tohoto stavu?
  3. Jakou léčbu potřebuji?
  4. Jak fungují léky proti narkolepsii?
  5. Mají léky proti narkolepsii vedlejší účinky?
  6. Budu mít toto onemocnění do konce života?
  7. Mohu řídit motorové vozidlo?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek a provede fyzikální vyšetření. Lékař vás pravděpodobně odešle na vyšetření do spánkové laboratoře, kde bude vyhodnocena kvalita vašeho spánku v noci. Dále bude prováděn test, který změří tendenci usínat během dne.

Rizikové faktory

narkolepsie v rodinné anamnéze

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses