Porucha hlasivek

Symptomy

chrapot, chraplavý hlas, bolest v krku, potíže s mluvením, hlubší hlas, neschopnost zpěvu, kašel, horečka, bolest v krku, zduření lymfatických uzlin na krku

Co je to?

K přetížení či namožení hlasivek dochází, když člověk mluví, zpívá, nebo silně křičí po dlouhou dobu. Nachlazení nebo chřipkové viry, těžká konzumace alkoholu, kouření, kašel, gastroezofageální reflux (GERD), a alergie mohou také způsobit podráždění hlasivek a vést ke ztrátě hlasu. Závažnější příčiny mohou zahrnovat poruchy štítné žlázy, poranění a rakovinu. Ve vyšším riziku jsou kuřáci a lidé, kteří používají nadměrně svůj hlas každý den (zpěváci, právníci, učitelé apod.). Porucha hlasu obvykle sama od sebe odezní, postačí většinou domácí péče a dodržování některých zásad jako je zákaz kouření, dostatečný příjem tekutin, minimální namáhání hlasivek - snaha nemluvit, dýchání vlhkého vzduchu a nacvičení správné hlasové techniky při řeči a zpěvu.

Jaký je vývoj nemoci?

Můžete zaznamenat chrapot, chraplavý hlas a potíže s mluvením po nachlazení nebo chřipka nebo po přetížení hlasivek hlasitým mluvením nebo křikem. Minimální používání hlasivek, vyhýbání se cigaretám, pítí dostatku tekutin a dýchání vlhkého vzduchu by mělo zmírnit příznaky do jednoho nebo dvou týdnů. Pokud váš chrapot je způsobena alergií nebo gastroesofageálním refluxem (GERD), pak by správná léčba těchto stavů měla pomoci i poškozenívašich hlasivek.

Profylaxe a prevence

Prevencí je vyvarovat se přetěžování hlasivek nadměrným hlasitým mluvením či křikem. Důležitá je také správná léčba viróz a nachlazení. Vyhněte se zvýšené konzumaci alkoholu a cigaret. Pokud máte gastroezofageální reflux, dbejte na správnou léčbu, aby se předešlo poškození hlasivek.

Léčba

Léčba může zahrnovat:

 • Odpočinek hlasivek minimalizací jejich používání (nemluvit, nezpívat, nekřičet,...)
 • Nekouřit a vyhýbat se pasivnímu kouření
 • Vyhnout kořeněným jídlům, alkoholu a kofeinu
 • Dýchání vlhkého vzduchu
 • Pití dostatku tekutin
 • Hlasový trénink nebo trénink řeči
 • Léčba gastroezofageálního refluxu (GERD)

Domácí léčení

Většina lidí je schopna léčit namožení hlasivek doma pomocí dostatečného odpočinku a minimálního namáhání hlasivek. Dále se doporučuje dýchání vlhkého vzduchu z odvaru z řepíčku lékařského či šalvěje, příznivé účinky mají také výpary eukalyptového nebo borovicového oleje). Dbejte na dostatečný příjem tekutin a vyhýbání se kouření (i tomu pasivnímu).

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud příznaky trvají déle než dva týdny, navštivte svého lékaře. Máte-li potíže s dýcháním nebo polykáním, máte hmatnou bouli na krku nebo vykašláváte krev, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je příčinou mých příznaků poškození (namožení) hlasivek?
 2. Co mohu udělat pro zmírnění mých příznaků?
 3. Jak dlouho bych měl nechat svůj hlas odpočíva?
 4. Jak mohu zabránit poškození hlasivek?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření, zaměří se zejména na hlasivky, které vyšetří pomocí laryngoskopie. Při chronickém postižení může lékař požadovat krevní testy, RTG a a výtěry z krku.

Rizikové faktory

Kouření, nadměrné pití alkoholu, nachlazení a chřipka, gastroezofageální reflux (GERD), alergie, křičení a přeřvávání, zpěváci, učitelé

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses