Nadměrný příjem kofeinu

Symptomy

 • problémy s usínáním
 • problémy se spánkem
 • nepravidelná srdeční činnost
 • zvýšená tepová frekvence
 • úzkost
 • bolest hlavy
 • zvýšené uvědomování si srdeční činnosti
 • mnohomluvnost
 • neklid nebo podrážděnost

Co je to?

Kofein je stimulans přítomný v kávě, čaji, energetických nápojích, některých alkoholických nápojích, čokoládě ale také v některých lécích. Vědomě zvýšený příjem kofeinu je většinou způsoben konzumací velkého množství kávy. Citlivost na účinky kofeinu jsou individuální, více jak tři šálky denně však u většiny lidí vyvolají bušení srdce, nepravidelný srdeční rytmus, zvýšení krevního tlaku a roztěkanost. Nadměrná konzumace také může vést k dehydrataci.

Jaký je vývoj nemoci?

Nadměrný příjem kofeinu trvající několik dní může způsobit žaludeční nevolnost, podráždění žaludeční sliznice a další příznaky. Pravidelná konzumace kofeinu může vést k rozvoji závislosti, což vede ke zvyšování dávky, aby byl dosažen požadovaný účinek. Při přerušení užívání kofeinu se mohou objevit abstinenční příznaky jako je bolest hlavy, únava, ospalost, depresivní nálada, podrážděnost, potíže se soustředěním, pocit na zvracení nebo zvracení a bolest či ztuhlost svalů. Délka trvání abstinenčních příznaků je individuální – 2-9 dní. Jako odvykací postup se doporučuje snižovat příjem kofeinu postupně, aby nedošlo k výraznému rozvoji abstinenčního syndromu.

Profylaxe a prevence

Jestliže konzumujete velké množství kofeinu a už se u vás objevují příznaky svědčící pro předávkování kofeinem, pak každý den o něco málo snižte dávku, tak aby nedošlo k abstinenčnímu syndromu. Vhodné je užívat jiná stimulancia, na která se nerozvíjí závislost, tak jako u kofeinu. Velmi vhodná je např. guarana – zdravá náhražka kávy.

Léčba

postupné snižování dávky kofeinu

Domácí léčení

Postupně snižujte dávku. V případě výskytu abstinenčních příznaků snězte malý kousek čokolády, než si vaše tělo zvykne na odepření kofeinu.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud jste přijmuli velké množství kofeinu a objevují se u vás příznaky jako křeče, průjem, závrať, horečka, halucinace zvracení nebo dýchací obtíže, vyhledejte lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Kolik kofeinu můžu za den zkonzumovat?
 2. Interaguje některý z léků, který užívám, s kofeinem?
 3. Existují nějaké přírodní prostředky, které mi pomohou s ukončením konzumace kofeinu?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař vám položí pár otázek, bude se zajímat o vaši stravu a kolik kofeinu denně zkonzumujete. Dále provede fyzikální vyšetření.

Rizikové faktory

stres; workoholismus; nadměrný příjem alkoholu; kouření; špatná výživa

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses