Nachlazení

Symptomy

bolest v krku, citlivost při polykání, kýchání, výtok z nosu (rýma), ucpaný nos, nízká horečka, bolesti hlavy, bolesti svalů, kašel, únava

Co je to?

Jedná se o krátkodobou virovou infekci horních dýchacích cest, která postihuje nos a vedlejší dutiny nosní, ústa a krk. Příznaky mohou zahrnovat bolest v krku, ucpaný nos nebo výtok z nosu, bolesti hlavy a mírné bolesti svalů. Vzhledem k tomu, že více než 200 virů způsobují nachlazení a další viry se stále objevují, tělo si nemůže vybudovat proti nachlazení imunitu. Nachlazení se snadno šíří z člověka na člověka a jedná se o nejčastější onemocnění na světě. Většina nachlazení odezní během několika dnů a nevede k žádným komplikacím.

Jaký je vývoj nemoci?

Symptomy se objevují asi 2-3 dny po kontaktu s virem. Mohou se objevit postupně nebo náhle a mohou trvat od dvou dní do dvou týdnů, i když většina lidí se cítí lépe během jednoho týdne.

Profylaxe a prevence

Jedná se o kapénovou infekci, to znamená, že se virus šíří pomocí kapének během kýchání, kašlaní či smrkání. Pokud dojde ke vdechnutí těchto kapének, dochází k šíření nákazy. Proto je důležité si vždy dávat ruku před ústa a pravidelně smrkat, aby se snížilo riziko přenosu infekce na další osoby. K přenosu může také dojít po kontaktu s předměty, se kterými je v kontaktu i nakažená osoba. Zde jsou způsoby, jak pomoci zabránit šíření nachlazení:

 • Často si myjte ruce, pokud máte rýmu, a to zejména po smrkání, kýchání nebo kašlání.
 • Dezinfikujte si pravidelně ruce, pokud se budete pohybovat v okolí nakažené osoby.
 • Nesdílejte předměty, které běžně používáte s nakaženou osobou.
 • Zakryjte si ústa při kašli nebo kýchání.
 • Vyhněte se kontaktu s lidmi, kteří jsou nemocní.
 • Pokud jste nemocní, zůstaňte doma a odpočívejte, ať nenakazíte ostatní lidi ve škole nebo v práci.

V zimním obodobí se zaměřte na správnou funkci imunitního systému. Pro posílení imunitního systému zajistěte dostatečný příjem vitaminů (zejména skup. B a C) a stopových prvků (zejména vápník, hořčík, zinek), které lze zakoupit jako volně prodejné doplňky stravy. Velmi blahodárný vliv na imunitní systém má také echinacea purpurea, rakytník, kustovnice a hlíva ústřičná. Zvyšte také konzumaci česneku, který má silný antibakteriální účinek. Pravidelně se otužujte (např. návštěvou sauny).

Léčba

Nachlazení většinou odezní samo během několi dní. Antihistaminika, dekongestiva, léky proti bolesti a dostatečný příjem tekutin může pomoci zmírnit příznaky.

Domácí léčení

Domácí péče při nachlazení zahrnuje:

 • Léky pro zmírnění horečky a bolesti jako je paracetamol a ibuprofen.
 • Antihistaminika a dekongestiva
 • Kloktání teplé slané vody
 • Pití horkých tekutin pro zklidnění bolavého krku (vhodné jsou zejména bylinkové čaje z černého bezu, lípy, šalvěje, třezalky nebo máty), užívání pastilek proti bolesti v krku (např. Strepsils, Septolete atp.)
 • Odpočinek a klidový režim v domácím prostředí
 • Vyhýbání se kouření
 • Zvýšený příjem zinku - zakupte zinek v tabletách v lékárně.
 • Velmi vhodné jsou vývary, které dodají dostatečné množství energie. Konzumujte také hodně ovoce (zejména citrusové plody) a zeleniny (paprika).
 • Posilujte imunitní systém kroky, které jsou uvedené v sekci Profylaxe a prevence. Zejména se zaměřte na dostatečný příjem vitamínu C. Můžete jej zakoupit v lékárně jako doplněk stravy (např. Celaskon)

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Zavolejte svého lékaře, pokud máte vysokou horečkua, zimnici, zvracíte, máte bolest žaludku, nebo se váš stav nezlepší po 10 dnech. Také kontaktujte svého lékaře, jestliže máte bolesti v krku a horečku, ale žádné jiné příznaky. Mohlo by se jednat o jiné onemocnění (možná infekce streptokokem).

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Je nachlazení nebo něco jiného příčinou mých příznaků?
 2. Jak se mohu vyhnout šíření mezi rodinou a přáteli?
 3. Musím zůstat doma a nechodit do práce nebo do školy?
 4. Co mohu udělat pro zmírnění příznaků?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař může diagnostikovat nachlazené tím, že odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření.

Rizikové faktory

kouření, kontakt s nakaženou osobou, práce v kolektivu - učitel, zdravotnický pracovník apod.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses