Diagnózy

Nádor ústní dutiny

Symptomy

bílá léze v ústech, bolestivé rány přetrvávající déle než jeden měsíc, nebolestivé rány, zvláštní chuť v ústech, obtíže nebo bolest při polykání, potíže s řečí, obtíže žvýkání, neopodstatnělé hubnutí

Co je to?

Rakovina dutiny ústní může vypadat bílá skvrna na tváři nebo dásni. Přítomna může být také bolest, která neodeznívá. Rakovina dutiny ústní se může šířit rychle. Velmi důležitá je okamžitá léčba. Pokud je nádor zachycen v časných stádiích, 90% lidí s rakovinou ústní dutiny může být vyléčeno. Bohužel, více než polovina všech nádorů dutiny ústní metastazuje dříve než je diagnostikována. V této fázi je již léčba velmi obtížná.

Jaký je vývoj nemoci?

Nádor dutiny ústní může vzniknout prakticky ve všech částech dutiny ústní. Je častější u kuřáků, těžkých pijáků alkoholu a u lidí s chronickým podrážděním v ústech ze špatně padnoucí zubní protézy. Každý, kdo má příznaky včetně dlouhotrvající bolest v ústech nebo obtížného polykání, by měl co nejdříve vyhledat lékaře. Mějte na paměti, že častější a méně znepokojující onemocnění mohou způsobit podobné příznaky.

Profylaxe a prevence

Prevencí vzniku nádorového bujení v dutině ústní je zejména vyvarování se kouření a požívání destilátů. Pravidelné návštěvy zubního lékaře pomáhají k vyhledání nemocných v počátečním stadiu onemocnění.

Léčba

Léčba rakoviny dutiny ústní zahrnuje:

  • Radioterapie
  • Chemoterapie
  • Chirurgický zákrok

Domácí léčení

Zdravé stravování a pravidelné cvičení vám mohou pomoci cítit se lépe. Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte nějaké příznaky, včetně nepřirozených boulí nebo ran v ústech, cítíte bolest nebo máte potíže s polykáním, navštivte co nejdříve svého lékaře. Pokud máte vážnější příznaky jako jsou silné bolesti, dušnost nebo potíže s dýcháním, vyhledejte lékaře ihned.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Může být nádor dutiny ústní příčinou mých obtíží?
  2. Jaké vyšetření potřebuji?
  3. Pokud mám rakovinu ústní dutiny, o jakou fázi nádorového bujení se jedná?
  4. Jakou léčbu bych měl v této fázi podstoupit?
  5. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Možná budete muset podstoupit biopsii nebo jiné vyšetření.

Rizikové faktory

kouření, alkoholismus, chronické dráždění od zubní protézy, dráždění drsnými zuby nebo nevhodnými výplněmi, lidský papilloma virus (HPV), nechráněný orální sex s více partnery, sluneční expozici rtu, špatná ústní hygiena

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses