Močové kameny

Symptomy

bolest při močení, potíže s močením, infekce močových cest, obtížné močení, krev v moči, bolest v podbřišku

Co je to?

Močové kameny jsou malé kameny, které se tvoří nejčastěji v močovém měchýři. Někdy se jedná o ledvinné kameny, které se přes močovody dostaly do močového měchýře. Podmínky jako jsou zvětšená prostata, poškození nervů a infekce močových cest může blokovat tok moči, která je potom více zahuštěná a koncentrovaná - zvýšená koncentrace minerálních látek potom vede ke zvýšenému riziku tvorby močových kamenů. Přítomnost močových kamenů s sebou ne vždy musí nést nějaké příznaky, ale v případě, že dráždí močový měchýř, pak je přítomna výrazná bolestivost a může se objevit i krev v moči.

Jaký je vývoj nemoci?

Malé kameny v močovém měchýři často nemusí způsobit žádné příznaky a nemusí vyžadovat léčbu. Můžete pít více vody denně, což může pomoci kameny vymočit. Větší kameny nebo kameny, které dráždí stěnu močového měchýře mohou způsobit krvácení nebo mohou zastavit proudění moči. V nejběžnějším ošetření, lékař rozbije kameny pomocí laseru a provede výplach močového měchýře, aby odplavil zbytky kamenů. Pokud jsou kameny příliš velké nebo je příliž obtížné či riskantní je rozbíjet pomocí laseru, pak může být nutná operace.

Profylaxe a prevence

Základ představuje dostatečný příjem tekutin. Denně bychom měli vypít alespoň dva litry vody. Nejlepší je čistá voda. Doporučuje se také vypít jednu sklenici domácí ovocné, nejlépe citrónové šťávy. Pokud jste již jednou močové kameny měli a víte, jakého druhu byly, doporučuje se jako prevence opakovaného výskytu kamenů držet speciální diety. Dbejte na zdravý životní styl - vyváženou stravu, minimalizujte stres, pijte dostatek tekutin a dostatečně spěte.Léčba

Léčba zahrnuje:

  • Pití dostatku tekutin
  • Laserové rozbití a odstranění kamenů z močového měchýře
  • Operace
  • Léčba základní příčiny

Domácí léčení

Pokud začínáte pociťovat příznaky tvorby močových kamenů, pijte více tekutin k vyprázdnění močového měchýře. Pokud se vaše příznaky nezlepší, navštivte svého lékaře. Pokud jste obézní, snažte se zhubnout. V dietě omezte příjem potravin obsahující větší množství oxalátů. Jedná se zejména o špenát, reveň (rebarboru), červenou řepu, fazole a brambory. Ze stravy také může být nutné vyloučit vnitřnosti, zvěřinu a tmavé maso. Pijte bylinkové čaje - zejména vhodný je čaj z jestřabin, šípkový a lipový čaj.

 

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud máte bolesti s močením a zároveň pozorujete krev v moči, navštivte co nejdříve svého lékaře.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Je něco, čím sám způsobuji vznik močových kamenů?
  2. Potřebuji nějakou léčbu?
  3. Co mám dělat, když zpozoruji krev v moči?
  4. Kdy bych měl očekávat, že příznaky odezní?
  5. Co jiného bych měl dělat, aby se zabránilo vzniku močových kamenů?

Jak bude probíhat vyšetření?

Váš lékař může diagnostikovat močové kameny tím, že odebere anamnézu, provede fyzikální vyšetření a vyšetření moči. Jiné testy mohou zahrnovat RTG, ultrazvuk močového měchýře a CT.

Rizikové faktory

zvětšená prostata, ledvinové kameny, poškození nervů, časté infekce močových cest, zavedení močového katetru

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses