Mimoděložní těhotenství

Odborný název

Extrauterinní gravidita

Symptomy

Vaginální krvácení, bolest v oblasti pánve, bolest břicha, slabost, závratě, mdloby

Co je to?

K mimoděložnímu těhotenství dochází, jestliže se oplodněné vajíčko implantuje do jakéhokoliv místa mimo dělohu (nejčastěji ve vejcovodu). Implantace vajíčka mimo dělohu může vést k závažnému, život ohrožujícímu krvácení, proto je nutná rychlá lékařská pomoc. Mezi příznaky patří krvácení z rodidel, silná bolest břicha nebo také omdlení. Pokud došlo k implantaci mimo dělohu, plod se nemůže dále vyvíjet a přežít, proto je nutné přerušení těhotenství.

Jaký je vývoj nemoci?

K mimoděložnímu těhotenství nejčastěji dochází, pokud infekce, zánět, zjizvená tkáň, nebo abnormalita vejcovodu zpomaluje nebo blokuje postupu oplodněného vajíčka do dělohy. To se nejvíce často objevuje v osmém týdnu těhotenství. Nemusíte mít žádné příznaky, pr.běh těhotenství může vypadat normálně, ale může se také objevovat ostrá a bodavá bolest v oblasti pánve a břicha, krvácení z pochvy nebo závratě či slabost. Pokud je období mimoděložního těhotenství velmi krátké, léky mohou zastavit růst oplodněného vajíčka. Pokud od oplodnění uplynula delší doba nebo došlo k implantaci vajíčka mimo vejcovod, máte vážné břišní krvácení, nebo pokud došlo k poškození vejcovodu, budete potřebovat operaci. Většina žen, které mají mimoděložní těhotenství mohou později normálně otěhotnět a mít zdravé děti.

Profylaxe a prevence

Prevence spočívá ve vyvarování se zánětů vnitřních pohlavních orgánů, což je nejčastějším faktorem vzniku mimoděložní gravidity. To souvisí s opatrným sexuálním chováním. Tzn. vyvarovat se promiskuitě, „rizikovým partnerům“ a časnému zahájení sexuální aktivity. Dále je nutné léčit všechny záněty pohlavního ústrojí v akutním (časném) stádiu antibiotiky. U mladých děvčat po apendicitidě je doporučené dostavit se za čtyři týdny po operaci na gynekologickou kontrolu.

Léčba

Léčba mimoděložního těhotenství může zahrnovat:

 • Injekce methotrexátu
 • Laparoskopická operace k odstranění tkáně
 • Nouzové operace pro zastavení krvácení, pokud došlo k prasknutí vejcovodu
 • Chirurgické odstranění poškozeného vejcovodu nebo vaječníku

Domácí léčení

Mimoděložní těhotenství může být emocionálně i fyzicky náročné. Tyto strategie domácí péče mohou pomoci zotavení po mimoděložním těhotenství:

 • Dopřejte si dostatek času na psychické vyrovnání se s proběhlou událostí.
 • Diskutujte o svých pocitech s přáteli nebo členem rodiny, nebo zvažte návštěvu psychologa.
 • Jezte zdravou stravu a dbejte na dostatek odpočinku.
 • Co nejdříve se vraťte do práce nebo vašeho každodenního života co nejdříve.
 • Začněte praktikovat lehké cvičení, když jej lékař doporučí.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud jste těhotná a máte bolesti břicha nebo krvácení z pochvy, navštivte svého lékaře ihned. Jděte na pohotovost, pokud váš lékař není dostupný nebo pokud se příznaky zhorší. Pokud bolesti břicha a krvácení jsou závažné nebo máte závratě či omdlíte, volejte rychlou lékařskou pomoc.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Může být mimoděložní těhotenství nebo jiný stav příčinou mých příznaků?
 2. Jaké vyšetření potřebuji?
 3. O jak závažný stav se jedná?
 4. Jaké typy léčby bych měl v této fázi dostat?
 5. Budu moci mít děti?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu, provede gynekologické vyšetření a těhotenský test. Změří vám krevní tlak a puls a udělá krevní testy a ultrazvuk.

Rizikové faktory

Předchozí mimoděložní těhotenství, zánětlivé onemocnění pánve, dřívější operace pánve nebo břicha, vrozená vada vejcovodu, pohlavně přenosné choroby, endometrióza, podvaz vejcovodů, některé léčby neplodnosti, otěhotnění při současně zavedeném nitroděložním tělísku, kouření, vyšší věk

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses