Diagnózy

Mesenterická lymfadenita

Symptomy

bolest břicha, citlivost břicha na pohmat, průjem, horečka, nevolnost, zvracení

Co je to?

Mezenterická lymfadenitis je zánět lymfatických uzlin břišní dutiny. Obvykle se vyskytuje u dětí a dospívajících, kteří mají střevní infekci. Někdy se vyskytuje u dospělých. Často je tento stav zaměňován za zánět slepého střeva, který způsobuje podobné příznaky včetně horečky a bolesti břicha a citlivosti. Mezenterická lymfadenitis obvykle sama odezní a nezpůsobí žádné komplikace.

Jaký je vývoj nemoci?

Mezenterická lymfadenitis obvykle začíná při rozvíjející se střevní infekci s průjmem a křečemi. V některých případech se může objevit ve stejnou dobu jako infekce horních cest dýchacích. Bolest je často situována na pravé dolní straně břicha, ale může se šířit. Většinou se stav samovolně upraví po pár dnech a léčba není vůbec potřeba. Ve vzácných případech mohou příznaky trvat i několik týdnů.

Profylaxe a prevence

Prevence je obtížná. Snažte se vyvarovat rozvoji jakékoliv střevní infekce - dbejte na správné hygienické návyky, jezte pouze nezávadné potraviny a při cestě do zemí, které jsou promořené některými infekčními onemocněními se nechte (pokud je to možné) naočkovat. Dbejte o správnou životosprávu.

Léčba

Většina případů mezenterické lymfadenitidy je léčena dostatkem odpočinku a volně prodejnými léky proti bolesti (např. ibuprofen, paracetamol). U dětí se vyvarujte užívání aspirinu, protože by mohlo dojít k rozvoji Reyova syndromu. Možná budete potřebovat antibiotika, pokud se jedná o bakteriální infekci.

Domácí léčení

Dostatečně odpočívejte a pijte hodně tekutin. Aplikujte vlhké teplo - přiložte na břicho vlhký teplý obklad, který může pomoci ulevit od bolesti a křečí.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Vyhledejte lékaře, pokud Vy nebo Vaše dítě má bolesti břicha, trpí ztrátou chuti k jídlu nebo se objevili křeče břicha, které se nezlepší během několika dnů. Také navštivite lékaře, pokud Vy nebo Vaše dítě má bolesti břicha, které narušují spánek. Vyhledejte lékařskou péči hned, pokud vy nebo vaše dítě má silné bolesti břicha nebo bolesti břicha s průjmy nebo zvracením.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

  1. Jedná se skutečně o mezenterickou lymfadenitidu?
  2. Budete dělat nějaké vyšetření, aby jste vyloučil zánět slepého střeva?
  3. Pokud jsou testy na zánět slepého střeva pozitivní, jaké jsou další kroky?
  4. Jaké typy léčby jsou k dispozici?
  5. Kdy se mé symptomy zlepší?

Jak bude probíhat vyšetření?

Chcete-li diagnostikovat mezenterickou lymfadenitidu, Váš lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Může také požadovat krevní odběry, CT nebo ultrazvuk, aby se ujistil, že se nejedná o zánět slepého střeva.

Rizikové faktory

Děti a dospívající, chlapci

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses