Mentální anorexie

Symptomy

 • snížení příjmu potravy
 • snížení tělesné hmotnosti
 • strach z tloustnutí
 • posedlost hmotností a tvarem těla
 • zkreslené vnímání sebe sama
 • nepravidelná menstruace
 • úmyslná nadměrná fyzická aktivita
 • zvracení, potlačení chuti k jídlu, užívání projímadel, nažloutlá a skvrnitá pleť, vypadávání vlasů z pokožky hlavy, křehké nehty, zmatenost, citlivost vůči chladu, deprese

Co je to?

Anorexie je porucha příjmu potravy, která se rozvíjí nejčastěji pokud se lidé nejsou schopnu vyrovnat s některými životními událostmi nebo emocionálním problémy. To může vést ke sníženému příjmu potravy, k posedlosti cvičením a k udržování tělesné hmotnosti, která už tak bývá příliš nízká. Anorexie zkresluje to, co si někdo myslí o svém těle. Lidé s anorexií mohou být přesvědčeni o tom, že jsou obézní a záměrně hladoví, i přestože jsou podvyživení. Anorexie se častěji objevuje u dívek a žen, ale může se objevit i u mužů. Spouštěče pro rozvoj anorexie se liší. Patří mezi ně neúměrně zvýšené nároky na vlastní osobu, nízké sebevědomí, emocionální trauma, společenský nátlak a vliv médií. Anorexie se velmi těžko léčí a v určitých fázích může být život ohrožující. Později může vést k rozvoji trvalých následků jako je např. poškození srdce, úbytek kostní hmoty a onemocnění ledvin. Pomoci může psychoterapie a léčba na psychiatrickém oddělení.

Jaký je vývoj nemoci?

Anorexie obvykle začíná u dospívajících a mladých dospělých. Je častější u lidí, kteří jsou vedeni k tomu, aby byly úspěšní a měli vysoké nároky sami na sebe. Pro některé je to krátkodobá porucha, kterou se brzy podaří vyléčit. Pro jiné může být anorexie celoživotním problémem. Léčba zahrnuje psychoterapii. Terapeut pomáhá lidem porozumět problému a změnit své chování. Odborníci doporučují pomalé a postupné přibývání na váze až do chvíle dosažení normální hmotnosti. Podpora rodiny je velmi důležitá. Někteří lidé potřebují hospitalizaci. Pokud došlo k rozvoji anorexie u mladých lidí, je vyšší pravděpodobnost, že se zcela vyléčí. I po úspěšné léčbě však může dojít k rozvoji anorexie znovu.

Profylaxe a prevence

Prevence spočívá v umírněnosti v nárocích na vlastní osobu. Není potřeba být perfekcionalista a mít na sebe přehnané nároky, není nutné být nejlepší. Důležité je, aby si toto také uvědomili rodiče a nekladli přehnané požadavky na své děti. V případě jakýchkoliv psychických potíží je vhodné vyhledat psychologa.

Léčba

Léčba anorexie zahrnuje:

 • Psychoterapie a poradenství
 • Podpora rodiny
 • Řízené přibývání na váze
 • Antidepresiva, léky proti úzkosti léky
 • Hospitalizace

Domácí léčení

Pokud máte anorexii, vyhledejte odbornou pomoc. Co se domácí péče týče, snažte se minimalizovat stres. Předcházet stresu můžete např. meditací, jógou, uvolňujícími masážemi, horkými koupelemi, aromaterapií (levandule) a dále pitím zklidňujících čajů – např. meduňka, chmel, kozlík a další. Vybudujte si dobré rodinné zázemí a podporu přátel.

Kdy je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud si myslíte, že můžete mít anorexii, vyhledejte co nejdříve svého lékaře. Pokud někdo ve vašem okolí má příznaky jako je rychlé hubnutí, posedlost hubnutím, vyhýbání se jídlu, snažte se mu pomoci vyhledat lékařskou péči.

Pokud člověk trpící anorexií má závažné příznaky jako jsou křeče nebo poruchy srdečního rytmu, jděte ihned na pohotovost.

O co zajímat a na co se ptát u lékaře

 1. Myslíte si, že se jedná o anorexii?
 2. Může být příčinou příznaků něco jiného než anorexie?
 3. Jaký druh léčby potřebuji?
 4. Jaká je moje prognóza?

Jak bude probíhat vyšetření?

Lékař odebere anamnézu a vyšetří vás. Bude potřebovat krevní testy a rozbor moči. Možná budete muset podstoupit další vyšetření, aby vyloučil jiné podmínky.

Rizikové faktory

pubertální dívky a mladé dospělé ženy, nízké sebevědomí; velký stres nebo emocionální trauma; perfekcionista; vysoké nároky na vlastní osobu, děti mající rodiče s poruchami příjmu potravy nebo s posedlostí hmotností; zažívací problémy v dětství.

Databáze nemocí
více ->
Půjčovna zdravotních pomůcek
symetrie.cz
Související články:
Interesting reading in english: Questions about Ilnesses